Pojištění proti exekuci

1 odpověď

Dobrý den,
ráda bych věděla zda se dá pojistit proti exekuci. Dospělý syn má u mě trvalé bydliště, ale zdržuje se zatím v Anglii. Bohužel rád hraje pokr a já se bojím případných dluhů.
Jde se pojistit, abych ho nemusela vyhodit z domu?
Děkuji VM

Zdravím Vás, existují kroky, které by Vás mohly ochránit v případě exekuce na majetek Vašeho syna. Tyto kroky jsou následující. Pokud máte v domě či bytě Váš majetek bude nejlepší, abyste sepsala čestné prohlášení, ve kterém tento majetek co nejlépe popíšete a vyjmenujete, pokud znáte i výrobní čísla uveďte je tam. Toto čestné prohlášení následně opatřete Vaším úředně ověřeným podpisem. Úřední ověření podpisu se provádí na poště v rámci služby Czech-point. Dále Vám doporučuji, abyste dohledala co nejvíce dokladů, které prokazují Vaše vlastnické právo k zařízení domácnosti a jiným věcem ve Vašem vlastnictví. Těmito doklady jsou např. faktury, dodací listy, záruční listy, úvěrové smlouvy, kupní smlouvy, darovací smlouvy, eventuálně i nájemní smlouva, je -li Vám byt přenechán i se zařízením bytu ve vlastnictví pronajímatele. Těmito doklady byste mohla exekutorovi prokázat Vaše vlastnické právo k zařízení domácnosti a jiným věcem v domě či bytě. Mám za to, že by Vás to mělo ochránit, nicméně 100% jistotu nemám, neboť každý exekutor by postupoval jinak. Kdyby exekutorští vykonavatelé tyto věci zabavili, je zde možnost obrany, a to podání návrhu na vyškrtnutí věcí ze soupisu. K tomuto návrhu by však bylo nutné doložit doklady prokazující Vaše vlastnické právo k těmto věcem, které by exekutor či jeho zaměstnanci eventuálně zabavili, a to včetně čestného prohlášení s úředně ověřeným podpisem. Tento návrh by bylo nutné podat do 30 dní ode dne, kdy jste se o zabavení věcí dozvěděla.