Výpověď ve zkušební době z důvodu exekuce na pracovníka, zaměstnance - hrozí výpověď z práce, pracovního poměru?

1 odpověď

Dobrý den,
jsem 1 měsíc (12.5.2015-12.6.2015) v novém zaměstnání, bohužel mě postihla exekuce (byl jsem ručitel na úvěru), můžou mě ze zaměstnání vyhodit ve zkušební době jen kvůli exekuci? Pracuji jako státní úředník.
Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, mám za to, že by exekuce sama o sobě neměla být důvodem ukončení pracovního poměru ve zkušební době. Nicméně někde může být exekuce i překážkou, např. pokud pracujete s utajovanými informacemi, nebo k výkonu Vašeho stávajícího zaměstnání potřebujete bezpečnostní prověrku nelze vyloučit, že zde by exekuce mohla být problémem. Asi nejlepší bude, když o této skutečnosti budete přímo informovat Vašeho zaměstnavatele a pokusíte se nějak rozumně dohodnout. Navíc exekuce je na Váš majetek uvalena z důvodu ručení, takže jste v tom ne úplně svojí vinou. Toto se může stát koneckonců každému. Mám za to, že osobní jednání a jednání tzv. na rovinu zaměstnavatel jistě ocení a možná si Vás bude více vážit. Jiná situace by byla, kdyby se Váš zaměstnavatel o exekuci dozvěděl až v okamžiku, kdy by mu exekutor doručil exekuční příkaz k srážkám ze mzdy.