Exekuce na výsluhu, výsluhovou rentu

1 odpověď

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, manželovi je strhávána celá výsluha na zaplacení mého dluhu - exekuce. Je to oprávněné? Exekutor uvádí i v příkazu, že manžel je povinný, což není pravda. Dluh je můj. Nyní jsem zažádala o insolvenci, ale výsluha nadále je deponována a byla odmítnuta manželovi být znovu poskytnuta do vyřešení. Případně kdyby byla insolvence zamítnuta bude nadále výsluha odesílána exekutorovi. je to možné? Slyšela jsem, že od května již nelze postihnout manžela.
Děkuji za odpověď

Zdravím Vás, zde záleží i na znění rozsudku nebo jiného exekučního titulu, na základě kterého je pohledávka oprávněného exekucí vymáhána. Pokud tento exekuční titul směřuje proti Vám i Vašemu manželovi coby oběma žalovaným, exekutor by mohl i nadále pokračovat v exekuci srážkami z výsluhové renty Vašeho manžela. Nicméně ve Vašem případě mám spíše za to, že exekuční titul zní pouze proti Vám a Váš manžel je účastníkem exekučního řízení jako manžel povinného. V tomto případě by tedy již exekutor, a to s účinností od 14.5.2015, tedy ode dne, kdy byl ve Sbírce zákonů vyhlášen nález Ústavního soudu sp. zn. Pl. ÚS 1/14 ze dne 31.3.2015 by měl zrušit exekuční příkaz na srážku z renty Vašeho manžela, neboť toto již výše zmíněný nález Ústavního soudu zakazuje či výrazně omezuje. Znění výše uvedeného nálezu Ústavního soudu je možné naleznout na webové stránce http://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/, kdy se jedná o částku číslo 49 ze dne 14.5.2015. Pokud by exekutor tento exekuční příkaz nezrušil, doporučuji podat návrh na částečné zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon č. 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon č. 99/1963 Sb.). V tomto návrhu se budete na základě výše uvedeného nálezu Ústavního soudu domáhat zrušení exekučního příkazu na výsluhovou rentu manžela. Mám za to, že podání návrhu na povolení oddlužení je do doby rozhodnutí o tom, zda Vám oddlužení bude povoleno či nikoli pro exekutora irelevantní a proto nemá na jeho činnost zatím vliv. Nicméně insolvence neřeším a proto bude lepší se s druhou částí dotazu, který se týká insolvence obrátit raději na kolegy, kteří se v poradně insolvencemi přímo zabývají.