Zabavení věcí nedlužníka exekutorem - jak prokázat vlastnictví věcí?

1 odpověď

Dobrý den, jsem třetí osobou v exekuci a chci ochránit svůj majetek. Pokud nepomůže důkaz v podobě faktury během soupisu věcí, ani návrh na vyškrtnutí ze soupisu, zbývá jen žaloba na vyloučení, kde podle ex. zákona §68 (4) musí být navrhovatel (já) poučen exekutorem atd, ale platí také, že třetí osoba není součástí exekuce na povinného a exekutor není povinen sdělovat např. právě údaje, které potřebuji k sepsání žaloby na vyloučení. Tak jak to tedy je? Když si sám údaje zjistím např. na CEE za poplatek, mám právo na náhradu toho poplatku? A druhá věc mne zajímá, když mám právo (i jako třetí osoba) nahrávat průběh exekuce, přičemž mi nesmí být zabaveno médium (karta, kazeta) na kterém je záznam, jen kamera, tak jak je to v případě když nahrávám záznam exekuce na můj notebook webkamerou a médiem je harddisk uvnitř notebooku, který nemohu vytáhnout (ať již z důvodu složitosti zásahu nebo porušení záruky atd). Děkuji.

Zdravím Vás, mám za to, že při samotném soupisu věcí povinný většinou vykonavateli sdělí, že do soupisu pojal věc ve vlastnictví třetí osoby odlišné od povinného. Vykonavatel by měl k této zabavené položce uvést jméno vlastníka věci s jeho adresou a následně má tato osoba 30ti denní lhůtu k podání návrhu na vyškrtnutí věci ze soupisu. Tato lhůta však počíná běžet ode dne, kdy se tato osoba dozvěděla o zabavení věci ze soupisu. K tomuto návrhu je třeba doložit doklady, které prokazují vlastnické právo k zabavené věci. Mám za to, že pokud exekutor tuto věc ze soupisu přímo nevyškrtne tak Vás přímo poučí o možnosti podat vylučovací žalobu k soudu a sdělí Vám lhůtu k podání této žaloby. Mám za to, že dále Vás již exekutor poučovat nemusí, protože se v této věci můžete obrátit na advokáta, který vylučovací žalobu na soud podá a bude Vás v tomto řízení zastupovat. Mám za to, že pokud si údaje zjišťujete v Centrální evidenci exekucí, která je zpoplatněna tak v případě úspěchu ve sporu by Vám měl být nahrazen i tento poplatek. K další části dotazu (nahrávání průběhu exekuce na notebook, kdy medium je harddisk) uvádím, že harddisk by dle mého názoru neměl být vytahován, neboť zde hrozí poškození notebooku, PC, a to zvláště, pokud notebook či počítač potřebujete k výkonu povolání či jiné činnosti, navíc zde by byla vysoká škoda, takže by Vás mohl vykonavatel či exekutor vyzvat maximálně k tomu, abyste tento záznam z HD vymazal-