Exekuce po soudu, soudním rozhodnutí o dluhu - musí exekutora kontaktovat věřitel nebo kontaktuje automaticky soud?

1 odpověď

RK dluží mamince peníze za prodaný RD. Dlužná částka přešla na soukromou osobu, majitelku RK.
03/2015 padl rozsudek, kde majitelka byla uznána vinnou a odsouzena. Chtěla bych vědět, jestli exekuci zařizuje soud nebo musíme exekutory oslovit sami. Marie.

Zdravím Vás, nejdříve musíte počkat na to, až rozsudek bude pravomocný, poté jej musíte opatřit doložkou právní moci a vykonatelnosti. Toto Vám vyznačí na soudě, který rozsudek vydal. Následně musíte počkat až odsouzené uplyne doba k plnění, tj. doba do které Vám má škodu způsobenou trestným činem uhradit, např. do 15 dní od právní moci rozsudku. Pokud Vám škodu v této době odsouzená neuhradí, a to ani částečně, můžete podat návrh na nařízení exekuce na majetek odsouzené (povinné), a to v takovém rozsahu v jakém Vám odsouzená na základě rozsudku dluží. K podání návrhu na nařízení exekuce je dobré vědět k jakému soudnímu exekutorovi budete návrh podávat. Tento exekutor bude pověřen vedením exekuce na majetek povinné, proto by nebylo od věci jej kontaktovat ještě před podáním návrhu na nařízení exekuce a dohodnout se s ním na podmínkách, např. na odměně, … Výhodou podání návrhu na nařízení exekuce u exekutora je to, že nemusíte sdělovat způsob provedení exekuce, o tom soudní exekutor rozhoduje sám dle svého uvážení a podle zjištění majetkových poměrů povinného. Rovněž můžete podat návrh na výkon rozhodnutí k soudu, ten se většinou podává k soudu, který vydal exekuční titul, tj. rozsudek na jehož základě je výkon rozhodnutí nařízen. Výhodou zde je, že v tomto případě nemusíte dokládat pravomocný exekuční titul (rozsudek), neboť ten má soud k dispozici. Nevýhodou soudního výkonu rozhodnutí však je skutečnost, že zde jako oprávněná musíte navrhnout způsob výkonu rozhodnutí, kterým je soud vázán a nemůže jej změnit. Závěrem uvádím, že soudního exekutora oslovuje oprávněný, exekuce u exekutora je efektivnější způsob exekuce, ale je nákladnější ve srovnání se soudním výkonem rozhodnutí. U exekutora je však vyšší pravděpodobnost vymožení pohledávky, a to v kratším čase než by tomu bylo u soudu. Pro úplnost uvádím, že seznam exekutorů je dostupný na stránkách http://www.ekcr.cz. Jsou to stránky Exekutorské komory České republiky.