Exekutor zabavil peníze na vkladní knížce přítelkyně dlužníka - jak postupovat?

1 odpověď

Dobrý den,
chtěla bych se informovat ohledně exekuce která není na moje jméno ale na mého bývalého přítele s kterým už dva roky nejsem. Uložila sem na Vkladni knížku peníze mého syna a knížka mi byla zablokována. Chtěla bych vědět jak se proti tomuto jednání bránit.
Děkuji.

Zdravím Vás, podejte k exekutorovi, který vede exekuci na Vašeho bývalého přítele návrh na částečné zastavení exekuce dle § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.), a to ohledně způsobu vedení exekuce, s tím, že chcete, aby byl zrušen exekuční příkaz, kterým byla postižena vkladní knížka s penězi Vašeho syna. Tuto skutečnost však musíte soudnímu exekutorovi v návrhu rovněž doložit. Jen se zeptám, kdo je majitelem vkladní knížky? Pokud jste to Vy, mělo by to být v pořádku, pokud je to Váš syn, tak je to rovněž v pořádku. Nicméně pokud by byl majitelem vkladní knížky Váš bývalý přítel jako povinný, exekutor by mohl tuto vkladní knížku postihnout exekucí. Také záleží jak zní exekuční titul. Pokud je povinnost uhradit exekučně vymáhanou pohledávku pouze Vašemu bývalému příteli, tak návrh na částečné zastavení exekuce co do způsobu provedení exekuce podejte. Pokud by však exekuční titul uložil úhradu dluhu jak Vašemu bývalému příteli tak i Vám, a to buď společně a nerozdílně, a nebo tak, že plněním jednoho z Vás pohledávka zanikne a vkladní knížka by byla psána na Vás, měl by exekutor právo tuto vkladní knížku blokovat. Pokud je však vkladní knížka psána na syna, tak ten není povinný a je na místě podat návrh na částečné zastavení exekuce ohledně způsobu vedení exekuce a popsat zde, že se dožadujete zrušení exekučního příkazu, kterým byla vkladní knížka postižena. Pro jistotu můžete na exekuční úřad, který vede exekuci zavolat a věc jim vysvětlit a dohodnout se na nějakém postupu v této věci.