Exekuce na účet bez předchozího upozornění dlužníka - je takový postup banky a exekutora správný?

1 odpověď

Dobrý den.
25.4.2015 mi z účtu zmizelo 1500, - Kč bez jakéhokoliv zaúčtování, šlo o exekuci od pardubicke celní správy. Nepřišla žádná soudní obsilka a ani příkaz k úhradě. Je pravda že nepřebývam na své trvalé adrese ale všude mam uvedenou kontaktní. Bez jakéhokoliv vyjádření exekutora směrem k bance neprobehlo, když si mohl exekutor zjistít muj účet, proc si nezjistil aspoň mé telefoní číslo? A také se domnívám, ze jako občan a plátce daní mam právo na to byt informován pověřeným úředníkem. Pokud se pletu
Prosím o informace.
Citim se docela slušne podveden.

Zdravím Vás, vyrozumění od exekutora Vám nebylo doručeno jen proto, že dluhy u celní správy a dluhy u finančního úřadu jsou vymáhány zvláštním postupem v rámci tzv. daňové exekuce dle daňového řádu (zákon 289/2009 Sb.). Dále dodávám, že exekučním titulem pro tuto exekuci je např. výkaz nedoplatků, platební výměr, aj. rozhodnutí celní správy, popř. finančního úřadu. Takže tento postup je možný. Je možné, že Vás úředník kontaktoval formou tzv. daňové SMS zprávy, ovšem to učinit mohl, ale nemusel. Zde stačí, aby Vám zaslal rozhodnutí, kterým Vám je uložena platební povinnost. Pokud jste dlužnou částku uhradil přímo celní správě a máte o tom potvrzení, tak by tato exekuce měla být zastavena a věc tedy skončena.