Exekuce, zabavení exotických hadů, plazů exekutorem - umožňuje to zákon?

1 odpověď

Dobrý den,
mám dluhu, hrozí exekuce, může mi exekutor zabavit exotická zvířata - konkrétně exotické hady, plazy?
Pořizovací cena i 1000 euro za kus.
Za jakoukoliv odpověď předem děkuji a přeji hezký den.
Z pozdravem Filip

Zdravím Vás, mám za to, že Vám exekutor hady zabavovat nebude, a to z důvodu, že se jedná o zvířata vyžadující zvláštní péči, a exekutor sám nemá možnost zajistit podmínky pro chov těchto zvířat. Kdyby Vám exekutor hady zabavil a ponechal je na místě, tak by je mohl následně vydražit, je však otázkou kdo by si tyto hady koupil. Navíc samo ustanovení § 322 odst. 1 písm. e) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.), zabavení nepodléhají zvířata, u nichž hospodářský efekt není hlavním účelem chovu a která slouží člověku jako společník. Osobně se domnívám, že toto ustanovení se dá vztáhnout spíše na psa, kočku, morče, želvu. Je otázkou, zda hada (hady) chováte jako společníka. Nicméně můžete zkusit takto argumentovat. Dle mého názoru Vám hadi zabaveni nebudou, ti budou ponecháni na místě, protože se vykonavatelé budou bát k teráriu s hady vůbec přiblížit. Kdyby Vám hady chtěli zabavit tak sdělte, že je chováte jako společníky a že z tohoto důvodu tedy nemohou být zabaveni.