Exekuce pro starý dluh u zdravotní pojištění - zahajení exekuce bez upozornění dlužníka

1 odpověď

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat:
10.4.2014 mě bylo doručeno oznámení na exekuci za zdravotní pojištění. Téhož dne mě byl i obstaven bankovní učet.
Podle zákonu z roku 2013 mi musí pojištovna dát vědět ze se mnou chce zahájit exekucni řizení, ano? Pojištovna mi řekla že mě poslala vyúčtování 2010, kde je nedoplatek. Je tam napsáno že to mám uhradit do 14 dnů, ale nic o exekuci a také je to skoro 5 let stará věc. Můžou se tímto ohánět? Vím ze podle toho zákona mi musejí dát vědět minimálne 7dni předem, ale od kdy řečeno není a také si myslím že běžné vyučtování jako důkaz toho že semnou za 5 let zahají exekuci : D. dále mi paní z pojištovny řekla že exekutor mi take musí dát vědět aspon 7 dni předtím než zaháji exekuci, mám zmražený bankovní učet na kterém nějaké prostředky mám, exekuci na plat, ale i tak o panu exekutorovi nestačilo a volal mi že do 7 dnů chce nějaké peníze, jinak mi přijede zabavit majetek.
Děkuji.

Zdravím Vás, zdravotní pojišťovna může zahájit exekuci na majetek povinného, má-li exekuční titul. Exekučním titulem v tomto případě je např. i výkaz nedoplatků zaslaný dlužníkovi, ve kterém jej zdravotní pojišťovna o výši nedoplatků informuje a současně dává dlužníkovi i lhůtu, ve které by měl nedoplatky uhradit. Pokud dlužník v této lhůtě nedoplatky neuhradí mám za to, že zdravotní pojišťovna může kontaktovat dlužníka s tím, aby dlužnou částku uhradil, ale nemusí a může podat návrh na nařízení exekuce na majetek povinného. Jak sama uvádíte jedná se pohledávku za rok 2010, mám tedy za to, že zdravotní pojišťovna Vás předem vyzývat nemusela. K dotazu k provádění exekuce uvádím, že je běžnou praxí, že soudní exekutoři nejprve vydají exekuční příkaz k přikázání pohledávky z účtu povinného, tj. , že tzv, "zablokují" účet povinného a poté povinnému doručí exekuční příkaz a výzvu k dobrovolnému splnění exekučně vymáhané povinnosti. Je tomu tak proto, aby povinný nevybral peníze z účtu dříve než exekutor stačí účet zablokovat a na exekutora by tedy zbyl prázdný účet. K další části dotazu uvádím, že exekuci lze provádět i více způsoby současně, tedy např. blokací účtu, srážkami ze mzdy, prodejem movitých věcí, či prodejem nemovitosti. K blokaci účtu dále uvádím, že můžete banku, u které máte veden účet v souladu s ust. § 304b občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.) o výplatu nezabavitelné částky, která je rovna dvojnásobku životního minima, tj. cca 6.800,- Kč a banka Vám tuto částku na základě Vaší žádosti vyplatí. Tento postup však můžete použít pouze jedenkrát v průběhu exekuce přikázáním pohledávky z účtu povinného, o tomto by Vás měl soudní exekutor v exekučním příkazu poučit.