Zahájení exekuce - dozví se o ní exekuovaný dlužník nebo ne, musí dostat dopis od soudu, exekutora?

1 odpověď

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli mi před zahájením exekuce musí přijít dopis od soudu? Třeba platební rozkaz nebo něco podobného? Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, před zahájením exekuce by mělo dojít k soudnímu či rozhodčímu řízení, kdy by mělo být vydáno buď soudní rozhodnutí (rozsudek, platební rozkaz, .) nebo rozhodčí řízení, které končí vydáním rozhodčího nálezu. Tato rozhodnutí jsou tzv. exekučním titulem, tj. mohou být vymáhána exekučně, pokud povinný nesplní povinnost mu v tomto rozhodnutí uloženou. Pouze dodávám, že exekučním titulem může být i rozhodnutí o pokutě či přestupku, nebo i platební výměry finančního úřadu nebo např. zdravotní pojišťovny.