Žaloba na obnovu řízení s cílem zrušení exekučního titulu, rozsudku - neoprávněná exekuce

1 odpověď

Dobrý den, v roce 2010 nastíhovala jsem se k příteli do pronajatého bytu u Pedreras s. r. o. Podle nájemní smlouvy jsme platily nájem + /služby, elektřina, voda/elektřina napsana na Pedreru s. r. o. Ukončeni najmu 31.01.2012. Předavaci protokol máme. Za dva roky nám žádné vyúčtování za elektriku nebýlo. Podle smlouvy nedoplatek nám mněly bych zaslat do 30 dnů po předání bytu. To se nestálo. V březnu 2015 mam exekuce za elektřinu a služby za rok 2010,2011. Jak mam postupovat, a za rok 2010 asi bude promlčecí lhůta? P. S exekuce byla beze mně společnost Pedrera zamlčela moji doručovácí adresu. Prosím o radu. Díkuji.

Zdravím Vás, je-li pravda to co říkáte, tak bych se spíše snažila zrušit exekuční titul (rozsudek), a to tak, že bych podala žalobu na obnovu řízení dle § 228, § 230 a násl, občanského soudního řádu, \) zákon č. 99/1963 Sb.), neboť, pokud pronajímatel znal Vaši doručovací adresu a v žalobě, která vedla k vydání exekučního titulu uvedl adresu jinou dostal Vás do velmi nepříznivé situace. Mám za to, že na Váš případ se vztahují oba zákonné důvody pro obnovu řízení. Pro úplnost uvádím, že žalobu na obnovu řízení lze podat do 3 měsíců, kdy jste se dozvěděla o důvodu obnovy, nebo do té doby, kdy jej mohl uplatnit. Nicméně tato lhůta neskončí dříve než 3 měsíce po právní moci exekučního titulu - § 233 odst. 1 občanského soudního řádu. Pokud by již uplynula lhůta k podání žaloby na obnovu řízení, pokusila bych se požadovat po pronajímateli (obchodní společnosti Pedreras, s. r. o.) náhradu škody, kterou Vám tímto postupem způsobila. Je zřejmé, že v této věci budete potřebovat právní pomoc advokáta, který na základě všech podkladů vyplývajících z nájmu bytu od roku 2010 - 31.1.2012 s konečnou platností zhodnotí, zda tu jsou důvody pro podání žaloby na obnovu řízení, nebo zda bude lepší v této věci postupovat jinak. Já vycházím jen z informací obsažných ve Vašem dotazu, tedy bez znalosti věci, Kontakt na advokáty naleznete i na stránce www. advokatikomora.cz. Jinak v exekuci jsou možnosti obrany velmi omezené, dá se bránit jen žalobou na obnovu řízení nebo žalobou pro zmatečnost (§ 229 a násl. občanského soudního řádu). Jako první věc, kterou bych udělala by bylo, že bych šla nahlédnout do soudního spisu a okopírovala bych si exekuční titul, nebo bych šla nahlédnout do spisu k exekutorovi, který vede exekuci. I zde je exekuční titul obsažen. Pro úplnost uvádím, že na exekuce se promlčecí doba již nevztahuje, oprávněný má lhůtu 10 let od vydání exekučního titulu, aby v případě, kdy mu povinný dobrovolně neuhradí pohledávku nebo nesplní povinnost mu uloženou exekučním titulem, aby podal návrh na zahájení exekuce na majetek povinného.