Exekuce na syna a trvalé bydliště u rodiče, rodičů - hrozí vymáhání dluhu po rodičích?

1 odpověď

Dobrý den,
prosím o radu - syn má u mě trvalé bydliště, ale 2012-2015 bydlí u své babičky.
Zjistila jsem, že má dluhy a bojím se, v případě exekuce, že budou vymáhat dluhy na mě.
Je možné, že bych přišla i o byt?
Trvalý pobyt u babičky není možný, nemovitost vlastní švagrová.
Děkuji předem za odpověď.

Zdravím Vás, vykonavatel z exekutorského úřadu by Vás navštívil jen v případě, že by exekutor vydal exekuční příkaz k provedení exekuce prodejem movitých věcí povinného (Vašeho syna). Jinak by k Vám nikdo nepřišel. Mám za to, že když řeknete, že u Vás syn již 3 roky nebydlí, je možné, že po Vás budou chtít peníze jako po matce, peníze jim však dát můžete, ale nemusíte. Vy nejste povinná, povinný je Váš syn. Je vysoce pravděpodobné, že se budou vykonavatelé ptát na to, kde se Váš syn zdržuje, kde nyní bydlí. Když jim to řeknete, navštíví babičku, když jim to neřeknete, budete lhát. O byt se bát nemusíte, exekuce postihuje majetek povinného a ne jeho rodinných příslušníků. Pokud chcete ochránit Váš majetek můžete zkusit zrušit trvalý pobyt syna u Vás, a jeho místem trvalého pobytu bude sídlo ohlašovny (městský či obecní úřad), dále můžete sepsat i čestné prohlášení, v němž uvedete, který majetek v bytě je Váš a jiných rodinných příslušníků a že Váš syn nemá na adrese trvalého pobytu žádný majetek podléhající zabavení. Toto čestné prohlášení opatřete svým úředně ověřeným podpisem a vykonavateli je ukažte. Dále by bylo vhodné dohledat co nejvíce dokladů, které prokazují, že majetek v bytě je Váš. Těmito doklady jsou zejména faktury, dodací listy, záruční listy, kupní smlouva, darovací smlouva, usnesení o ukončení dědického řízení, . Totéž doporučte i babičce. Dále uvádím, že pokud by byly zabaveny Vaše věci je nutné, a to do 30 dní ode dne zabavení věcí podat k příslušnému exekutorskému úřadu návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu. K tomuto návrhu je však nutné přiložit výše uvedené doklady, které prokazují, že zabavené věci jsou Vaše a nikoli povinného (Vašeho syna). Závěrem uvádím, že věci nepodléhající zabavení jsou upraveny v ust. § 321 - § 322 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). Pro úplnost uvádím, že pokud Váš syn pracuje, může exekutor pohledávku vymáhat i srážkami ze mzdy, prodej movitých věcí povinného je jen jeden ze způsobů provedení exekuce.