Exekuce na běžné a dlužné výživné - vliv plnoletosti, zletilosti potomka na exekuční řízení

1 odpověď

Dobrý den,
mám dotaz. Exekučně mi strhávají dlužné a běžné výživné na děti. Syn měl ale už 05/2014 18 let a není schopen sám dodat k soudu, že je plnoletý, tím zrušit exekuci na něj, jak ho k tomu donutit. Nedaří se mi to samotné. Martina

Zdravím Vás, soud má k dispozici osobní údaje Vašeho syna. U výživného není rozhodující dosažení zletilosti, ale nabytí schopnosti sám se živit. Tato schopnost je vázána např. na ukončení studia na učilišti, na střední škole, na vyšší odborné škole či na vysoké škole. Zletilost má pouze vliv na to, že po dovršení 18-ti let bude Váš syn v exekučním řízení vystupovat jako oprávněný a nebude tedy zastoupen zákonným zástupcem, tedy za předpokladu, že je svéprávný. Takže povinnost hradit výživné zletilostí nekončí. Navíc exekutor by exekuci ukončil i sám, pokud by byl splacen dluh na výživném a běžné výživné by bylo hrazeno řádně a včas, dále musí být uhrazeny i náklady exekuce a odměna exekutora. Váš syn tedy není povinen podat návrh na zastavení exekuce, a to zvláště v době, kdy není dluh na výživném uhrazen a běžné výživné není řádně hrazeno.