Neplacení alimentů, výživného - otec si vydělává načerno a majetek má na jinou osobu - je řešením exekuce?

1 odpověď

Přítelkyně má 3 dcery 19, 15 a 9 let. Od soudu má rozsudek a určení částek na děti. Bývalý manžel je zedník, pracuje na černo, majetek a auto má na svoji přítelkyni se kterou žije, má s ní 2 děti a přítelkyni semtam dá 2000 Kč. Již jí dluží cca 350.000 Kč. Přitom se chlubí na Internetu, kde všude byli na dovolené, kolik zaplatil za autoškolu za přítelkyni, co jí vše věnoval atd. 25.3.2014 prodával auto, nyní má již nové, ale opět na přítelkyni. Moje přítelkyně se bojí obrátit na exekutora, protože když bývalý manžel tvrdí, že je nezaměstnaný a nemá žádný majetek, aby nakonec nemusela služby exekutora platit ona.
Poraďte prosím, co má dělat. Děkuji

Zdravím Vás, tady je nejlepší se obrátit na exekutora s návrhem na nařízení exekuce. Výživné je přednostní pohledávka a exekutor může například i v rámci exekuce pohledávek výživného povinnému vydat v souladu s ust. § 71a exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) i exekuční příkaz pozastavením řidičského oprávnění. Tento exekuční příkaz může exekutor vydat, jestliže je v exekuci vymáhán nedoplatek na nezletilé dítě, což je v tomto případě splněno. Dále bych v návrhu uvedla i odkaz např. na profil povinného na sociálních sítích, pokud má povinný (otec dětí), např. stavební spoření nebo penzijní připojištění je možné exekucí postihnout i tyto finanční prostředky, Tedy mám za to, že pokud by mu bylo pozastaveno řidičské oprávnění, možná by se přítelkyně divila jak rychle by otec dětí začal dlužné výživné splácet. Závěrem uvádím, že neplacení výživného po dobu delší než 6 měsíců je i trestným činem. Osobně bych se na exekutora v této věci obrátila. Ano, je pravdou, že by v případě, že by nebylo nic vymoženo náklady a odměnu exekutora platila oprávněná (Vaše přítelkyně), nicméně mám za to, že by téměř vždy něco vymoženo bylo (účet, stavební spoření, prodej movitých věcí, prodej nemovitostí, … )