Zhodnocení nemovitosti spolumajitelem a exekuce na druhého vlastníka, majitele (spoluvlastníka, spolumajitele)

1 odpověď

Zjistil jsem, že na polovinu domu je vypsána exekuce ze strany mé sestry. Ta je vlastníkem poloviny nemovitosti, ale trvale bydlí jinde. Bohužel, již tři roky s mnou nekomunikuje a já ani nevím kde se nachází. Dům jsem kompletně rekonstruoval a bydlím v něm s manželkou, synem a tchyní. Na rekonstrukci jsem si bral hypotéku. Rád bych věděl, co mne může potkat, a nebo jak se mohu bránit. Děkuj.
Petr Toth

Zdravím Vás, pokud s Vámi sestra nemluví a Vy nevíte, kde se zdržuje, bude asi nejlepší buď podíl Vaší sestry odkoupit, a to buď před dražbou, nebo v dražbě. Pokud chcete podíl odkoupit před dražbou bude nutné kontaktovat exekutorský úřad, který vede exekuci a na vše se zeptat a hlavně jim říci, že jste vlastníkem druhého (nezatíženého) spoluvlastnického podílu a sdělit jim, že máte o odkup tohoto podílu zájem. Na nemovitost (resp. na spoluvlastnický podíl sestry) bude vypracován znalecký posudek, který určí jeho cenu. Mám za to, že kdybyste podíl sestry odkoupil Vy nebo někdo z rodiny bylo by to naprosto ideální i z důvodu rozhodování o nemovitosti v podílovém spoluvlastnictví, a to zvláště za situace, kdy by podíly byly stejné. Pokud by došlo až k dražbě tak nejnižší podání v dražbě je obvykle stanovena na cca ½ ceny určené ve znaleckém posudku, každý účastník dražby musí ještě před dražbou složit tzv. jistotu (část ceny určené v dražební vyhlášce jako jistota). Tento podíl může v dražbě vydražit kdokoli, tedy Vy, Vaši rodiče, tchýně, realitní kancelář, jiná osoba). Pokud by se Vám nepodařilo podíl Vaší sestry odkoupit v dražbě je tu ještě jedna možnost, a to „předražek“, to byste však museli nabídnout o 25% vyšší cenu než vydražitel, a tuto částku do 15 dní uhradit. To co vidím jako problém je hypotéka na nemovitosti, je totiž možné, že banka bude chtít vyšší zajištění pohledávky. Ve věci hypotéky se ještě raději s dotazem obraťte na kolegu, který se zabývá občanským právem.