Exekuce budoucího manžela - hrozí exekuce na majetek a bankovní účet nové manželky

1 odpověď

Dobrý den.
Žiji se svým partnerem již přes sedm let (2008-2015) a stále řeším otázku svatby. Partner podnikal jako OSVČ a zadlužil se tak, že do smrti to není schopen splatit. Samozřejmě bychom se rádi vzali a měli spolu rodinu, o kterou se pokoušíme. Vím, že se měnil nějak Občanský zákoník a neustále probíhají nějaké změny v exekučním zákoně, proto bych se ráda zeptala, zda je možné se vzít, aniž by byl postižen majetek mě, jakožto manželky. Vlastním nemovitost a veškeré vybavení naší domácnosti jsem zakoupila před manželstvím. Existuje vůbec ještě možnost sepsat předmanželskou smlouvu, která by vše ošetřila, aby nemohlo být postiženo exekucí? Je možné za uzavření manželství, abych ze svých vlastních finančních prostředků nakupovala nové vybavení domácnosti na mé jméno s tím, že to nebude postiženo exekucí jakožto SJM? Má mzda, která mi bude chodit po uzavření manželství je předpokládám postižitelnou složkou. Velice děkuji za rady a odpověď, která je pro nás velmi důležitou, abychom mohli žít jako řádná rodina v manželství. Děkuji.

Zdravím Vás, je dobře, že hodláte problém exekuce přítele (druha) řešit ještě před svatbou. Předmanželská smlouva je dobrá věc, kterou Vám mohu jen doporučit, jenže chrání jen majetek, který jste oba nabyli před svatbou. Po svatbě by bylo nutné co nejdříve navštívit notáře a notářským zápisem zúžit společné jmění manželů (SJM) pouze na obvyklé vybavení domácnosti. Smlouva o zúžení SJM by byla účinná dnem jejího uzavření. Jak správně uvádíte, pokud byste se vzali je možné a dokonce velice pravděpodobné, že by byla exekucí postižena i Vaše mzda, a to jako manželky povinného, která je vedlejším účastníkem exekučního řízení. U účtu (účtů) by záleželo i na znění smlouvy o zúžení SJM já bych jej tam raději pojala. Takže otázku případného sňatku nechávám na Vašem uvážení, je možné se o této věci poradit buď s notářem, nebo s advokátem. Kontakt na advokáty najdete i na stránce www. advokátikomora.cz. Přeji Vám hodně štěstí.