Exekuční vymáhání alimentů, výživného - jak dlouho trvá?

1 odpověď

Dobrý den,
v polovině ledna 2015, jsem podala exekuční návrh na vymáhání pohledávky dlužného výživného na alimentech na dítě a pravidelné strhávání výživného měsíčně. Chtěla bych se zeptat, za jak dlouho bude věc vyřízena? Nebo kdy budu, alespoň obeznámena o nějakém posunu v řízení?
Děkuji za odpověď

Zdravím Vás, zde záleží i na tom, zda jste návrh podala k soudu nebo k exekutorovi. Pokud k soudu a navrhla jste i způsob exekuce, tj. srážkami ze mzdy, tak soud musí nejprve zkontrolovat návrh na nařízení exekuce a jeho přílohy, zda jsou v pořádku, pokud ne, vyzve Vás k odstranění vad návrhu. Pokud je návrh v pořádku, tak soud zjistí, zda je povinný zaměstnán tam, kde uvádíte a následně vydá exekuční příkaz k provádění srážek ze mzdy povinného, který doručí povinnému. Dále je možné, že soud rovněž zjistí i majetkové poměry povinného. Pokud jste návrh na nařízení exekuce podala k exekutorovi, tak exekutor rovněž nejprve zkontroluje náležitosti návrhu a zda návrh obsahuje všechny přílohy, které obsahovat má. Pokud je vše v pořádku, tak exekutor zjišťuje majetkové poměry povinného, zda a kde má veden (y) účet (účty), zda je zaměstnán, zda vlastní nemovitost, automobil (y), . Následně majetkové poměry povinného zhodnotí a na základě svých zjištění se rozhodne pro nejlepší způsob provedení exekuce, může jich zvolit i více současně, poté vydá výzvu k dobrovolnému splnění povinnosti povinnému, kterému na dobrovolné splnění povinnosti poskytne lhůtu 30 dní ode dne doručené této výzvy. Pokud povinný pohledávku s příslušenstvím v této lhůtě dobrovolně neuhradí vydá exekutor příslušné exekuční příkazy, které následně rozešle (např. bance, zaměstnavateli, katastru nemovitostí, .) a provádí exekuci. S ohledem na výše uvedené skutečnosti mám za to, že buď můžete příslušný soud nebo exekutora kontaktovat a dotázat se jej na to v jakém stadiu je věc nebo vyčkat ještě cca 14 dní až 3 týdny na nějaké vyrozumění o stavu věci. Závěrem pouze uvádím, že pohledávky výživného jsou pohledávky přednostní takže by Vaše pohledávka měla být uspokojena, za předpokladu, že povinný (otec dítěte) má práci.