Vyplacení části exekuce pro účel odblokování podílu nemovitosti spoludlužníka - informace

1 odpověď

Dobrý den,
v rámci dědických řízení jsme se stali vlastníky pozemku (podílově), jednomu z podílníků byl jeho díl zaplombován z titulu exekuce. Hodnota tohoto podílu 20.000 Kč, ale jeho dluh činí 40 tisíc. Rádi bychom jeho podíl převedli na nás, ale nemáme na vyplacení celého jeho dluhu.
Jak máme postupovat v jednání s exekutorem.
Podílník by s převodem souhlasil.
Děkujeme za odpověď.

Zdravím Vás, doporučuji Vám kontaktovat příslušný exekutorský úřad, který vede exekuci na majetek Vašeho podílového spoluvlastníka (povinného). Exekutorovi sdělte, že jste dalšími spoluvlastníky pozemku a že máte zájem o koupi exekučně zabaveného spoluvlastnického podílu na pozemku, přičemž rovněž sdělte, za jakou cenu jste ochotni tento podíl odkoupit. Rovněž sdělte, že i povinný s tímto postupem souhlasí. Popřípadě, pokud je sídlo exekutorského úřadu v blízkosti Vašeho bydliště bylo by vhodné, abyste se do sídla exekutorského úřadu dostavili všichni osobně. Obecně je možné nemovitost (spoluvlastnický podíl) odkoupit za cenu, která nedosahuje hodnotu dluhů povinného, s tím, že se s kupní ceny podílu uhradí část dluhů povinného a následně bude exekutor pokračovat v exekuci na majetek povinného i ostatními způsoby provedení exekuce až do úplného vymožení dlužné částky s příslušenstvím a náklady exekuce a odměnou exekutora. Není vyloučeno, že spoluvlastnický podíl postižený exekucí bude ještě před jeho prodejem nutné ocenit znaleckým posudkem.