Exekuce na osobu s věcným břemenem - jak dokázat vlastnictví věcí majitele bytu, domu, nemovitosti?

1 odpověď

Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu. Bydlím v domě s otcem, který měl v minulosti nějaké dluhy, které dodnes nejsou splaceny. Oba máme v domě trvalé bydliště, ale majitelkou je teta (otcova sestra), jelikož již za mého otce nějaké dluhy zaplatila, a proto se dům přepsal na ni. Já ho teď ale rekonstruuji a s tetou jsme se domluvily, že dům převede darovací smlouvou na mne, když tam investuji peníze, dala mi ale podmínku, aby měl zde otec věcné břemeno užívání. Mám z toho ale strach, zda z toho pro mě neplyne nějaké riziko, pokud bude mít exekuci, zda např. o dům nemohu přijít. Nebo i kdyby došlo k zabavení movitého majetku, jak prokážu, že věci v domě jsou v převážné většině moje? Nevím, zda např. stačí jen předložit účtenky z obchodu, od všech dražších věcí jsem si je schovávala.
Mockrát Vám děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, pokud bude dům Váš, tak o něj nepřijdete ani v případě exekuce na majetek Vašeho otce. Nicméně rizikem je trvalý pobyt Vašeho otce v domě, a to z důvodu možného zabavení věcí v domě v domnění, že se jedná o věci Vašeho otce. V tomto případě budete muset exekutorovi doložit, že zabavené věci patří Vám, a to doklady, jako jsou účtenky, záruční a dodací listy, a smlouvy, kupní smlouvu, darovací smlouvu, .). Takže pokud máte tyto doklady k dispozici měl by Váš majetek být ochráněn i proti riziku exekuce prodejem movitých věcí Vašeho otce jako povinného. Nicméně nebude od věci, abyste spolu s otcem sepsali čestné prohlášení v němž uvedete, které z věcí v domě jsou Vaše, a které patří Vašemu otci. Toto čestné prohlášení následně opatřete svými úředně ověřenými podpisy. Mám za to, že toto je dostatečné pro ochranu Vašeho majetku. Kdyby eventuálně vykonavatel na tyto doklady nepřihlédl a Vaše věci zabavil bylo by nutné, a to do 30 dní ode dne zabavení věcí podat příslušnému exekutorskému úřadu návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu, neboť byly zabaveny věci, které nepatří povinnému a k návrhu přiložit kopie výše uvedených dokladů a čestného prohlášení. Na základě návrhu by věci měly být ze soupisu vyškrtnuty a Váš majetek ochráněn. Závěrem pouze uvádím, že exekuce prodejem movitých věcí povinného je pouze jedním ze způsobů provedení exekuce, který může být v daném případě zvolen, je možné, že k zabavování věcí Vašeho otce nedojde, neboť exekutor zvolí jiný způsob provedení exekuce.