Exekuce na majetek manželů při rozděleném SJM

1 odpověď

Dobrý den. Mám dotaz ohledně exekuce mého manžela. Exekutor uplatňuje dluh na menželovu zaměstnavateli, ale také ten stejný dluh uplatńuje na mém zaměstnavateli. Máme s manželem rozdělený majetek, tudíž jsem se domnívala, že exekutor nemá právo zabavit moji výplatu. Zaslala jsem exekutorovi kopii notářské smlouvy o rozdělení majetku, ale ten mi odpověděl, že na toto nepohlíží. Je toto možné nebo na to nemá právo. Děkuji J.

Zdravím Vás, zde záleží na tom, kdy vznikla pohledávka, která je nyní vymáhána formou exekuce. Pokud vznikla dříve než došlo k rozdělení (zúžení) společného jmění manželů (SJM) tak exekutor může vymáhat danou pohledávku formou exekuce i vůči Vám. Tato pohledávka by tedy byla součástí SJM. Pokud však došlo k rozdělení (zúžení) SJM již před vznikem pohledávky manžela, která je vymáhána exekucí tak by exekutor měl k této smlouvě přihlédnout a tuto pohledávku vymáhat tedy výlučně po Vašem manželovi, neboť takto by pohledávka nebyla součástí SJM.