Exekuce na plat, mzdu z důvodu zpoždění placení výživného, alimentů

1 odpověď

Mám exekuci na plat z důvodu opakovaného zpozdění placení alimentů, ale nemám žádnou dlužnou častku. Jde exekuci nějak rušit?
Nebo jí budu mít do plnoletosti dcery?

Zdravím Vás, ano exekuci na výživné je možné podat i při opakované pozdní platbě výživného. Výživné je přednostní pohledávka. Dluh je tedy jak úrok z prodlení za pozdní platbu výživného, tak i náklady exekuce a odměna exekutora. U výživného obvykle exekutoři čekají cca 3 - 4 měsíce po úhradě jak dlužného výživného (narostlého příslušenství, odměny a nákladů exekuce) se zastavením exekuce i poté co dlužník poukazuje výživné na účet exekutora řádně a včas. Lze pochopitelně podat návrh na zastavení exekuce dle § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001) s tím, že dluh na výživném je zcela uhrazen stejně jako náklady exekuce a odměna exekutora. Pokud budete výživné hradit řádně a včas bude exekuce zastavena poté co exekutor bude mít za to, že došlo ke změně v uvažování povinného.