Exekuce a dědění manželem, manželkou - možnost odmítnutí dědictví z důvodu zadlužení manžela, manželky

1 odpověď

Dobrý den,
jsem vdaná, velmi jsem se zadlužila a již mám exekuce, uvažuji o insolvenci, ale problém je nyní v tom, že manžel bude dědit po otci půl baráku a nějakou hotovost. Může se manžel vzdát dědictví, aby majetek nebyl napaden exekutory, půl baráku prodán v dražbě. Může se zříci, asi při jednání o dědictví. A vše přenechat bratrovi?

Zdravím Vás, majetek získány dědictvím nebo darem jedním z manželů není dle § 709 odst. 1 písm. b) nového občanského zákoníku (zákon 89/2012 Sb.) součástí SJM, ledaže by dárce nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti závěť, odkaz) projevil jiný úmysl. K tomu uvádím, že i v době platnosti zákona 40/1964 Sb. , občanského zákoníku by majetek získaný dědictvím nebo darem jedním z manželů nebyl) a proto by ani neměl být postižen exekucí. Nicméně při projednávání dědictví se může Váš manžel vzdát svého dědického podílu ve prospěch svého bratra. Nicméně bych se před tímto krokem raději poradila s advokátem, neboť záleží i na tom jaké vztahy má Váš manžel se svým bratrem.