Zrušení pojistné smlouvy dítěte exekutorem a exekuce na pojištění dítěte (pojištění placené babičkou, dědečkem, prarodiči)

5 odpovědí

Prosím o informaci, zda může exekutor ukončit pojistné smlouvy na děti a vybrat odbytné na pokrytí exekuce. Exekuce je na syna, který je ve smlouvě jako pojistník, pojištěnými jsou děti.
Protože syn nemá dostatečné prostředky, tak pojištění jsme platili po celou dobu my, jako prarodiče, což lze prokázat výpisy.
Lze se nějak bránit?

Zdravím Vás, je-li Váš syn na pojistné smlouvě uveden jako pojistník, tak exekutor má možnost vybrat peníze i z tohoto pojištění, byť pojištěné jsou děti. Exekutor nezkoumá kdo hradí pojistné, on zkoumá kdo je pojistník.

Dobrý den, možná jsem neúplně uvedla údaje o poštění dětí, ale na stejný dotaz jsem dohledala ve vaší databázi jinou odpověď. Co je správně? Viz níže.
Host 1177
Dobrý den, dostala jsem exekuci na dětské spoření sluníčko, kde se platí úrazové pojištěníplus je tam částka na spoření, kterou pak mají děti dostat v 18 letech. Je možné aby exekutor vzal i tyto peníze, které vlastně jsou dětí a psané na ně. Děkuji za odpověď
<<< Předchozí dotazDalší dotaz >>>

Právník
Dobrý den. Toto je absolutně nepřijatelné. Je možné exekuovat pohledávku na vyplacení prostředků, ovšem pouze pohledávku povinného. Nepředpokládám, že Vaše dítě je v exekuci. Proto okamžitě podejte návrh na částečné zastavení exekuce, v němž uvedete, že osobou oprávněnou ze smlouvy o dětském spoření je osoba odlišná od povinného. Podle § 55 exekučního řádu ve spojení s § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu uveďte, že žádáte částečné exekuce vedené exekutorem xxx, se sídlem exekutorského úřadu xxx, pod č. j. xxx a to z výše uvedených důvodů, neboť se jedná o nepřípustný výkon exekuce, když jsou exekuovány peněžní prostředky jiné osoby než povinného.

Zdravím Vás, pojistných produktů je celá řada, exekutor skutečně zkoumá kdo je pojistníkem. Nicméně je možné podat návrh na částečné zastavení exekuce dle § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon č. 99/1963 Sb.). V tomto pojištění je problém, že pojištění je vedeno na jméno pojistníka a proto je zabavováno. Pokud jsou pojištěné děti pojistníka je možné zkusit podat návrh na částečné zastavení exekuce a uvidíte co se bude dít. Argumentujte tím, že děti pojistníka nejsou povinnými a uveďte, že pojištění platíte Vy a nikoli pojistník, což doložíte např. i výpisy z účtu.

Děkuji za rychlou reakci a radu.

Zdravím Vás, nemáte za co, ještě jednou se omlouvám za první odpověď, zmátlo mě tam množství rodinných vazeb. Nicméně to, že jsou zabavována pojištění dětí, není bohužel až tak neobvyklé, když pojistníkem jsou rodiče s exekucí. Pokud již částka byla exekutorovi poukázána, bude asi nejlepší uzavřít nové pojistné smlouvy na děti, kde již bude možné uvažovat i o změně pojistníka.