Exekuce - penzijní připojištění České pojišťovny

1 odpověď

Dobrý den,
2003 jsem uzavřela se společností penzijní fond České pojišťovny smlouvu o penzijním připojištění, na základě které jsem zasílala na účet společnosti pravidelnou částku 200 Kč měsíčně. Každý rok mi byla zaslána rekapitulace přehledu za celé uplynulé kalendářní období.
2011 jsme se dostala do finančních problémů, kdy již bylo neúnosné splácet měsíčně jednotlivé splátky, společnost v tom neviděla problém, pouze se nenavyšovala částka spoření a tudíž nebyly ani připisovány příspěvky státu.
Nyní jsem dostala bez jakéhokoliv předchozího upozornění exekuční příkaz, odkazující se k dané smlouvě o penzijním připojištění na částku jistiny 201.000,- Kč, včetně nákladů exekuce činí exekuce 288.308,-Kč. K dnešnímu dni mám na tomto fondě naspořeno cca 30.000,- Kč, nic jsem dodnes nečerpala a mám platit ještě 288.000,- Kč jako exekuci. Dluh byl postoupen nizozemské společnosti, která jej teď po mě soudně vymáhá. Jakým způsobem mám postupovat a bránit se? Děkuji za odpověď, přeji hezký večer.

Zdravím Vás, exekuce je vždy vedena na základě exekučního titulu (platební rozkaz, rozsudek, rozhodčí nález). Takže muselo probíhat nějaké řízení (soudní, rozhodčí). Proto je velmi dobré si řádně přebírat poštu. Nyní bude nejlepší buď kontaktovat exekutora a nahlédnout do exekučního spisu, a to abyste viděla exekuční titul. Upozorňuji, že v době, kdy probíhá exekuce jsou možnosti obrany velmi omezené. V zásadě je možné pouze podat žalobu na obnovu řízení dle § 228, § 230 - § 235 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). Žalobou na obnovu řízení můžete napadnout pravomocné rozhodnutí soudu, problémem je však v tom, že možnosti pro podání obnovy řízení jsou značně omezeny a jsou upraveny jen § 228 občanského soudního řádu. I lhůty k podání žaloby jsou omezeny, tuto žalobu je možné podat jen do 3 měsíců od doručení napadeného rozhodnutí (exekučního titulu), dále do 3 měsíců od té doby, kdy jste se o důvodu obnovy dozvědě, nebo do 3 měsíců od doby, kdy byste důvodu obnovy řízení mohla uplatnit. Běh této lhůty neskončí před uplynutím 3 měsíců od právní moci exekučního titulu. Dalším procesním prostředkem obrany je žaloba pro zmatečnost (§ 229 - § 235 občanského soudního řádu). Pro tuto žalobu jsou důvody velmi speciální a jsou upraveny v § 229 občanského soudního řádu. Žaloba pro zmatečnost musí být podána ve lhůtě 3 měsíců od doručení napadeného rozhodnutí (exekučního titulu). Závěrem uvádím, že prominutí zmeškání lhůt k žalobě není přípustné. Dále je možné, pokud nemáte peníze, nemovitost, . pokusit se s exekutorem dohodnout na přiměřeným měsíčních splátkách. Splátky nabídněte spíše nižší, abyste se nedostala do prodlení se splácení, poté by exekutor mohl neprodleně přikročit k exekuci. Jen jsem nepochopila závěr Vašeho dotazu, a to zda ona nizozemská společnost na Vás podala žalobu, tak můžete v rámci procesní obrany (odpor proti platebnímu rozkazu, vyjádření k žalobě, odvolání proti rozsudku) uvést, že jste platila a dokázat to např. výpisy z účtu, eventuálně vznést i námitku promlčení (pokud byla žaloba podána 3 a více let od splatnosti jednotlivých splátek), pokud je věc již ve stadiu exekuce tak platí to co jsem uvedla výše. Pokud jste na tom finančně a majetkově hodně špatně (máte velmi malý příjme, nemáte majetek - nemovitosti, … ) můžete zkusit eventuálně i podat návrh na odložení exekuce dle § 54 exekučního řádu (zákon č. 120/2001) ve spojení s ust. § 266 odst. 1 občanského soudního řádu, a to pokud jste se bez své viny ocital přechodně v takové situaci, že by neprodlený výkon rozhodnutí měl pro Vás nebo příslušníky Vaší rodiny zvláště nepříznivé následky a oprávněný by nebyl odložením exekuce vážně ohrožen. K návrhu doložte přehled Vašich příjmů (mzda. důchod, sociální dávky, pokud pobíráte), je možné podat rovněž i návrh na zastavení exekuce pro nemajetnost povinného dle § 55 exekučního řádu ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. e) občanského soudního řádu. K návrhu je nutné rovněž doložit přehled Vašich veškerých příjmů. Nicméně mám za to, že pokud je exekuce teprve v počátku návrhu na zastavení exekuce nebude vyhověno.