Obstavení účtu na který chodí přídavek na dítě - může exekutor peníze na účtě zabavit?

1 odpověď

Dobrý den.
Platím exekuci dluh 43.000 Kč po 500 korun měsíčně. 9.3.2015 mi přišel dopis že mi chtějí obstavit bankovní účet. Chodí mi na něj jen 700 korun přídavek na dítě. Mohou mi jej zablokovat?
Děkuji.

Zdravím Vás, ano účet Vám zablokovat mohou, protože je to jeden ze způsobů provedení exekuce. Nicméně Vy jako povinná bystě měla nárok požádat banku, a to dle § 304b občanského soudního řádu (zákon č. 99/1963 Sb.) o výplatu nezabavitelné částky (dvojnásobku životního minima), tj. cca 6.800,- Kč. Otázkou je, jak by to banka řešila v praxi, pokud by takový zůstatek na účtu nebyl. Nicméně nějaká částka by Vám bankou na základě Vaší žádosti vyplacena byla. V tomto případě Vám doporučuji změnit systém výplaty přídavku na dítě, a to tak, aby Vám tento byl vyplácen poštovní poukázkou (složenkou).