Křivé svědectví že majetek dlužníka s exekucí je jiné osoby

1 odpověď

Dobrý den,
mám velice dobrého známého, který je v exekuci. Tento známý po mě chce, abych mu písemně potvrdil, že některé z jeho vybavení v domácnosti jsou mým majetkem. Je to pro mě nebezpečné?
Děkuji.

Zdravím Vás, pokud jsou ty věci skutečně Vašim majetkem žádnému nebezpečí Vám nehrozí, neboť byste svému známému, a to formou čestného prohlášení s Vaším úředně ověřeným podpisem potvrdil skutečný stav věci. Jiná situace by však nastala v případě, že byste do tohoto potvrzení zahrnul i věci, o kterých byste věděl, že patří povinnému (známému) a nikoli Vám. Zde by mohlo, a to v závislosti na výši škody (ceny věci v době, kdy byste toto prohlášení učinil) jít buď o přestupek (škoda do 5.000,- Kč) nebo o trestný čin (škoda nad 5.000,- Kč). Pro úplnost pouze uvádím, že věci, které nepodléhají zabavení, jsou upraveny v ust. § 321 - § 322 občanského soudního řádu (zákon č. 99/1963 Sb).