Darování nemovitosti a exekuce - lhůta na zrušení darování, napadení darování exekutorem

1 odpověď

Dobrý den
mám dotaz ohledně darování nemovitosti.
2011 mi matka darovala dům v té době měla už dluhy ne exekuci. Asi po roce ji přišla první exekuce před rokem 2014 byla 3letá lhůta pro zrušení darování nemovitosti. 01/2014 se tato lhůta změnila na 5 let. S tím souvisí můj dotaz platí pro nás 3letá lhůta když jsme darovací smlouvu uzavřeli v roce 2011 nebo už ta 5letá?
Děkuji moc za odpověd

Zdravím Vás, Vás dotaz se netýká výkonu exekuce. Zkuste tento dotaz položit raději kolegovi (kolegyni), který (á) se zabývá občanským právem. V obecné rovině Vám však mohu odpovědět. Jelikož darovací smlouva mezi Vámi a Vaší maminkou byla uzavřena již v roce 2011 tedy v režimu zákona č. 40/1964 Sb. , občanský zákoník ve znění platném do 31.12.2013 platí pro tuto smlouvu lhůty dle zákona č. 40/1964 Sb. , občanského zákoníku. Zákon totiž nepůsobí zpětně. Z Vašeho dotazu však není zřejmé, zda máte na mysli vrácení daru dle § 630 starého občanského zákoníku nebo máte na mysli odporovatelnost právního úkonu dle § 42a starého občanského zákoníku. U odporovatelnosti se skutečně jedná o tříletou lhůtu od uzavření onoho právního úkonu, který by měl být odporován (v tomto případě tedy darovací smlouvy). Nicméně mám za to, že Vám jde spíše o odporovatelnost. Pokud tedy neprobíhá soudní řízení, kterým by některý z věřitelů Vaší maminky napadl darovací smlouvu na nemovitost je dle mého názoru vše v pořádku. Nicméně nebude na škodu, pokud tento dotaz položíte přímo kolegovi, který se zabývá občanským právem.