Exekuce matky po porodu - zabavení rodičovského příspěvku, hrozí zabavení věcí otce dítěte zapsaného v rodném listě?

1 odpověď

Dobrý den,
mám tři měsíce do porodu a dlužím peníze. Adresu trvalého pobytu mám na obecním úřadu (bezdomovecké trvalé bydliště).
Přítel bude napsán v rodném listu dítěte.
Může k příteli na trvalou adresu přijít exekutor? Může mi exekutor vzít peníze z rodičovského příspěvku?
Děkuji pěkně. Nedá mi to spát.

Zdravím Vás, exekutor může navštívit Vašeho přítele na adrese jeho trvalého pobytu, za předpokladu, že se dozví, že tam žijete i Vy a máte tam majetek. Je možné, že pokud by exekutor zjistil, že jste těhotná a máte přítele mohl by jej tedy navštívit. Zde bych tedy doporučovala, abyste s přítelem sepsala dohodu v níž bude vymezen jeho a Váš majetek a tuto dohodu opatřete Vašimi úředně ověřenými podpisy. Dále doporučuji, aby Váš přítel dohledal doklady prokazující jeho vlastnické právo např. k vybavení bytu. Těmito doklady mám na mysli zejména faktury, záruční listy, smlouvy (kupní, darovací, .), popřípadě by se daly použít i fotografie vybavení domácnosti z doby než jste se k příteli nastěhovala. K rodičovskému příspěvku uvádím, že i z něj může být prováděna exekuce formou srážek z jiného příjmu. Zde však záleží na výši příspěvku. Vždy Vám musí zůstat nezabavitelné minimum, jehož výše se mění. Z Vašeho dotazu vyplývá, že dlužíte peníze a nikoli, že máte exekuci. K exekuci je nutný exekuční titul, kterým je pravomocné a vykonatelné rozhodnutí soudu (rozsudek, platební rozkaz), rozhodčí nález, dále i rozhodnutí o pokutě. Bez exekučního titulu nemůže být exekuce provedena.