Exekuce na plat manžela - manželka ručí dlužníkovi, který nesplácí. Je exekuce oprávněná?

1 odpověď

Dobrý den.
Může se manžel nějak bránit proti exekuci na plat, pokud manželka bez jeho vědomí kdysi ručila člověku, který dluží?
Děkuji.

Zdravím Vás, ve stadiu exekuce je již na obranu pozdě, navíc se jedná o manžele, takže tam by obrana byla s největší pravděpodobností marná. Manželství je nejenom společenství lidí ale i majetku a závazků, tedy dluhů. Proto vzniká po uzavření manželství společné jmění manželů (SJM). Pro příště doporučuji se o závažnějších finančních otázkách poradit s manželem (manželkou), a to i vpřípadech neuváženého ručení. Jediné co by se dalo udělat je požádat banku, a to v souladu s ust. § 304b občanského soudního řádu (zákon č. 99/1963 Sb.) o výplatu nezabavitelného minima, které činí dvojnásobek životního minima, tj. cca 6.800,- Kč. Zde doplňuji, že tuto žádost lze uplatnit pouze jedenkrát za celou dobu vedení výkonu rozhodnutí (exekuce) přikázáním pohledávky z účtu povinného. Dále doporučuji zkusit se dohodnout se zaměstnavatelem či jiným orgánem na poukazování mzdy složenkou, popřípadě na výplatu dávek složenkou. Nic víc se pravděpodobně v této chvíli dělat bohužel nedá.