Exekuce Čecha s majetkem v zahraničí - může exekutor majetek zabavit?

1 odpověď

Máme exekuční titul českého exekutora. Povinný ma majetek v Kosovu. Jaký máme zvolit postup k provedeni exekuce na majetek povinného v Kosovu? Dekuji za informace, . Sedláček

Zdravím Vás, zde bude nutné se obrátit na advokáta, který podá návrh na majetek povinného k soudu nebo k exekutorovi. Buďto exekuční soud nebo exekutor bude muset požádat o právní pomoc při výkonu rozhodnutí v cizině. Je otázkou, zda je Kosovská republika stranou mezinárodní smlouvy o právní pomoci při výkonu rozhodnutí, které uzavřela Česká republika. Dále bude nutné úředně přeložit exekuční titul do úředního jazyka, kterým se v Kosovu hovoří. Náklady na tento překlad bude muset zpravidla hradit oprávněný. Je možné, že budete muset i uhradit zálohu na poskytnutou právní pomoc při výkonu rozhodnutí v cizině. Tyto náklady by Vám však měl v případě úspěšného výkonu rozhodnutí uhradit povinný. Nicméně, pokud povinný pracuje nebo žije v České republice bude lepší podat návrh na výkon rozhodnutí zejména proti majetku či příjmu, který má v ČR.