Exekuce na nemovitost ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů po rozdělení SJM po rozvodu manželství

9 odpovědí

Jsem rozvedená od prosince 2010, probíhá soud o majetek, ale bývalý manžel dělá dluhy a nyní, aniž bych cokoliv věděla, jsem zjistila v katastru nemovitostí, že na byt je uvalena exekuce. U okresního soudu padl rozsudek, že byt je v mém výlučném vlastnictví, ale podala jsem odvolání, protože se mi nelíbí, jak se mám vyrovnat s bývalým manželem. Má vlivné známosti a využívá toho, daří se mu.

Má exekutor právo uvalit exekuci na byt, který je ve výlučném mém vlastnictví, ač tedy ještě rozsudek není pravomocný. Odvolání se ovšem netýká toho, čí je byt, jenom finančního vyrovnání. Byt byl ve společném vlastnictví, ale já jsem byt z větší části zaplatila z finančních darů, které mi tatínek dal před smrtí před svědkem, abych zaplatila dluh na bytě. Měli jsme překlenovací úvěr na deset let, byt jsme platili spolu tři roky a sedm let jsem umořila pár týdnů po tatínkově smrti, tedy sedm let překlenovacího úvěru jsem zaplatila sama. Soud k tomu nepřihlédl a rozdělil majetek na polovinu, ačkoliv většinu věcí, která se stala předmětem soudního sporu, jsem koupila z darovaných peněz. Proto jsem podala odvolání, že se mi nelíbilo rozdělení, vidím to jako nespravedlivé, neboť dar není obou ale jenom toho, kdo ho dostal. A já mám svědeckou výpověď, že peníze daroval tatínek pouze mě, zrovna tak mám darovací listinu i na jeho osobní auto, které jsem následně prodala. Takže jsem měla peněz dost na to, abych si nakoupila spoustu věcí.
Rozdělení majetku na polovinu tedy vidím jako nespravedlivé a proto jsem se odvolala, aby soud rozhodl jinak. Ale nemění se na tom nic, že by byt nebyl můj, jde jen o finanční vyrovnání, které se mi nelíbí. Má právo exekutor zabrat můj byt a poslat mě na ulici? Dluhy dělal a dělá až po rozvodu, nemám s tím nic společného. Navíc už je u soudu podána nová žaloba na uvalení další exekuce, neboť dál dělá dluhy. Proč mám trpět i já, když jsem řádným člověkem, bez dluhů, bez problémů, problémy mi dělá jen on. Nedokážu se vyrovnat s tím, že dnes, když je mi 65 let a jsem plně invalidní, vážně nemocná a měla bych skončit někde na ulici, to prostě nechápu. Za odpověď předem děkuji, Renata

Vážená paní Renato zdravím Vás, problém u Vás je v tom, že jste podala odvolání proti rozsudku ohledně majetkového vyrovnání. Věc tedy není pravomocně skončena a exekutor se tedy domnívá, že byt je nadále v režimu společného jmění manželů, nebo, že jste i nadále oba spoluvlastníci. Zde bych Vám tedy doporučila, abyste exekutorovi zaslala nepravomocný rozsudek spolu s odvoláním proti rozsudku. Z rozsudku a z Vašeho odvolání bude patrné, že se odvoláváte jen vůči způsobu vypořádání a ne proti rozhodnutí soudu o tom, že byt je Váš. Exekutorovi bych rovněž doložila i darovací smlouvy na peníze, které Vám daroval Váš tatínek, pokud ji máte. Popřípadě, zašlete i čestné prohlášení svědků, kteří písemně potvrdí, že úvěr jste zaplatila z peněz, které výlučně Vám daroval Váš tatínek předtím než skonal. Rovněž záleží co je u Vašeho bytu zapsáno v katastru nemovitostí, mám za to, že exekutor postupoval v souladu s údaji v katastru a proto byt pojal do exekuce. Na Vašem místě bych kontaktovala advokáta, který by jednal s exekutorem o vhodnějším způsobu provedení exekuce. Dále píšete, že Váš bývalý manžel dělá dluhy, píšete, že je dělá zejména po rozvodu, ale měl dluhy i před rozvodem? Pokud ano, tak by exekuce bohužel dopadla i na Vás jako na manželku povinného, neboť v té době jste byli manželé a manželství, resp. SJM je společenstvím majetku, ale i dluhů. Mám za to, že by bylo vhodné kontaktovat advokáta s prosbou o pomoc v této věci. Pokud si advokáta nemůžete dovolit kontaktujte Českou advokátní komoru, a ta Vám advokáta přidělí. Advokát by dále mohl po prověření situace a po osobní schůzce s Vámi podat na Vašeho bývalého manžela např. i trestní oznámení, pokud se prokáže, že se Váš bývalý manžel dopustil nějakého trestného činu. Z informací, které uvádíte je možné požádat o zastavení exekuce v souladu s ust. § 55 zákona č. 120/2001 Sb. , exekuční řád, a to z důvodu nemajetnosti povinného. K návrhu je třeba přiložit přehled Vašich příjmů a popsat Váš zdravotní stav, a to včetně výdajů na léky a životní náklady. Tento návrh však podejte až bude dořešeno, zda do exekuce byt patří či nikoli.

Dobrý den, nejprve chci a musím poděkovat za již jeden zodpovězený dotaz, mockrát děkuji. Protože procházím příliš složitou situací, nedokážu si už vůbec sama poradit. Jsem naprosto nemajetná a v současné době probíhá majetkový soud s bývalým manželem - už ale odvolací. Bude se konat dne 16.3.2015 u Krajského soudu v Ústí n/L. Do té doby musím nastřádat několik informací, neboť probíhající soud neprobíhá standardním způsobem. Bývalý manžel má moc známostí z řad právníků a advokátů - z myslivosti - a od toho se celá věc odvíjí a já nemám šanci cokoliv zvrátit. Protože stále není rozdělen majetek, ale řízením u OS v Teplicích jsem dostala byt do výlučného vlastnictví, o tom jsem již psala, ale rozsudek nenabyl právní moci, jsme povinni oba platit do fondu oprav. Já sice svůj podíl řádně platím, ex neplatí a způsobil velký dluh. Nyní jsem se dověděla, že vzhledem k tomu, že byt jsem dostala já do výlučného vlastnictví, musím dluh vzniklý na bytě zaplatit já sama, což je pro mě neúnosné při mém důchodu, který je 9 tis. Kč, budu to splácet do konce života na úkor jídla a léků, ač jsem vážně nemocná a plně invalidní. Pravděpodobně mi to i zkrátí život, je mi už 65 let. Bylo mi sděleno, že teprve až byt splatím, mohu podat žalobu na ex, aby mi dlužnou částku vyplatil. Toho se nedožiji, neboť byt je v exekuci za jiný vysoký dluh, který má ex zaplatit. Je známo, že z tohoto dluhu bude muset nejdříve uhradit exekuční poplatky a potom zaplatit instituci, které dluží, to znamená, že na mě už nezbyde nic. On sám to bude splácet do konce života. Mě tedy hrozí, že já do konce života budu také splácet jeho dluhy a vzhledem k výši mého příjmu nejsem schopná v této situaci vůbec žít, zaplatím byt a jeho dluhy splátkami a nic mi nezbyde. Dále jsem si půjčila v lednu 2010 od známého 20 tis. Kč, když se ex odstěhoval v lednu 2010, abych opravila byt, byl značně zdevastovaný, protože se v bytě nic nedělalo, ex si to nepřál. Já jsem musela nechat vymalovat byt 3+1, položit nové lino do kuchyně, nechat udělat novou ele v kuchyni, koupit světla, která už byla na odpis, novou baterii u kuchyňské linky, původní byla prasklá a tekla voda okolo. To vše mě přišlo na více jak 20 tis. Kč. Ale bylo to zvelebování tehdy ještě společného bytu a dnes prý, podle soudkyně, musím dluh zaplatit sama, a ještě jeho dluhy. Zdá se mi, že tu není něco v pořádku. Navíc musím zaplatit dluh, který vznikl v bytě na službách (otop, voda, ele, pojištění bytu u společenství, atd.) za rok 2009, kdy žil ex ve společné domácnosti a spotřebu navýšil úmyslně, protože věděl, že bude odcházet z bytu. To vše mám uhradit sama, ačkoliv dluh je společný. To nechápu. Společné dluhy dle soudkyně musím zaplatit já a jeho dluhy musím také platit já. Už se v tom doslova topím a nevím, co mám dělat. A proto se obracím na vás s dotazem, než začne dne 16.3. majetkový soud, abych byla v obraze. Tím, že mě zůstal byt a musím bývalého manžela nějakou částkou vyplatit, ptám se, zda mohu u soudu uplatnit nárok na to, že dlužné peníze, které mi doposud dluží a které ještě musím platit, dají se i dopředu dopočítat, kolik ještě za něho zaplatím, zda se toto dá odečíst z částky, která mi bude vypočítána, že mu budu muset doplatit za byt. Když mu vyplatím vše, co mi napočítají, ani na to nemám, když musím platit ještě jeho dluhy, tak od něho se už žádných peněz nedočkám. On bude splácet do konce života za exekuci a já nedostanu nic. Proto se chci bránit tím, abych o peníze, které za něho musím platit, nepřišla. A v dané situaci o peníze opravdu přijdu a já sama budu zadlužená do konce života, aniž bych jakýkoliv dluh způsobila, kromě těch zmiňovaných 20 tis. Kč na opravu tehdy ještě společného bytu. Mám doklady, kterými mohu prokázat, za co a kolik mi dluží a já ty peníze ke svému životu nutně potřebuji, z 9 tis. Kč se nedá žít, pokud budu ještě splácet jeho dluhy. Toto by byla jediná naděje pro mě, pokud při majetkovém soudu zohlední jeho dluhy a nařídí se odečet z celkové částky. Jinak o vše, co za něho zaplatím, přijdu. Nevím ani, jestli jsem už toto napsala dost srozumitelně, ale jsem doslova na dně psychicky a nevím, jak dál. Proto se omlouvám, že je můj dotaz tak dlouhý. Jednou větou se toto nedá napsat. Za případnou odpověď předem moc děkuji, přeji hezký den Renata

Zdravím Vás, pokud je věc ve stadiu před odvolacím soudem tak rozsudek Okresního soudu v Teplicích o tom, že byt je ve Vašem osobním vlastnictví není pravomocný. Tudíž Váš bývalý manžel by měl hradit polovinu poplatků souvisejících se společným bytem. Pokud to nedělá bylo by vhodné, abyste do jednání odvolacího soudu vyčíslila dluhy na bytě, a to kolik hradíte Vy a případně jakou část z jeho dluhů na bytě jste již uhradila. Mám za to, že při rozdělení společného jmění manželů (SJM) by se měla ona výše vypořádání, kterou byste měla Vašemu bývalému manželovi vyplatit o částku jeho dluhů, které jste za něj sama uhradila snížit. Dále by mělo být k těmto dluhům přihlédnuto i při vypořádávání SJM. Nicméně je pravdou, že pokud by na Váš majetek byla exekuce tak srážkami z příjmu (důchodu) by Vám toho moc nevzali, takže zde by záleželo na výsledku řízení před odvolacím soudem. Sama píšete, že na byt je již exekuce, kterou se snažíte dle svých možností splácet, je jasné, že Váš malý příjem (důchod) ve spojení se zvýšenými výdaji souvisícími s Vaší vážnou nemocí Vám neumožňuje dluh umořovat tak, aby byl umořen. Vaší možností by bylo zkusit po ukončení soudního řízení podat návrh na zastavení exekuce dle § 55 exekučního řádu (zákon č. 120/2001 Sb.), a to pro nemajetnost povinného. K návrhu budete muset přiložit potvrzení o Vašich veškerých příjmech (tj. o důchodu), pokud pobíráte i nějaké sociální dávky (příspěvek na bydlení - z Vašeho dotazu to nevyplývá) tak i potvrzení o tomto příjmu a odeslat jej exekutorovi. V návrhu současně uveďte i to, že jste vážně nemocná a tuto skutečnost doložte zdravotními zprávami, které tuto skutečnost doloží a současně zde vyčíslete Vaše výdaje za léky a případně i jiné zdravotní či kompenzační pomůcky popřípadě i dietu. Závěrem bych k návrhu uvedla, že nemáte kam jít (tedy pokud je to pravda) a že byste tedy ve Vašem vážném zdravotním stavu skončila na ulici (za předpokladu, že tomu tak je a že nemáte dítě (děti), které by si Vás k sobě vzali. Nicméně pokud je exekucí postižena nemovitost je těžké odhadnout, zda návrh na zastavení exekuce bude úspěšný. Dále můžete zkusit podat i návrh na odklad exekuce dle § 54 exekučního řádu, zde je však v souladu s ust. § 266 občanského soudního řádu (zákon č. 99/1963 Sb.), a to proto, že se povinný bez své viny ocitl přechodně v takovém postavení, že by neprodlený výkon rozhodnutí mohl mít pro něj nebo pro příslušníky jeho rodiny zvlášť nepříznivé následky a oprávněný by nebyl odkladem výkonu rozhodnutí vážně poškozen. Zde je problém v dikci § 266 odst. 1 občanského soudního řádu, neboť se tu hovoří o přechodném stavu, kdežto u Vás jak vyplývá z Vašeho dotazu se jedná spíše o stav trvalý.
Závěrem se Vás zeptám, zda Vás v soudním řízení před soudem zastupuje advokát. Pokud ne bylo by vhodné se na něj obrátit. V této věci se můžete obrátit na Českou advokátní komoru, která Vám advokáta přidělí. Dále uvádím, že Ústavní soud se nedávno zastal povinné, která měla dluh u mobilního operátora ve věci exekuce na její majetek. Zde by však bylo nutné podat ústavní stížnost, a to s sebou nese další výdaje. Přeji Vám hodně sil ve Vaší nelehké životní situaci.

Dobrý den, děkuji za už předešlé odpovědi, zároveň se omlouvám, že posílám další dotaz. Ale vzhledem k tomu, že jsem už psychicky na dně z toho, co bývalý manžel provádí a navíc v pondělí 16.3.2015 bude probíhat další soud o rozdělení majetku, prosím o odpověď na můj dotaz, abych byla připravena na pondělní jednání. Prostě se mi nelíbí, jak soud probíhá, je to soud jednostranný ve prospěch manžela, ač to vůbec nechápu. Většina majetku je moje, který jsem měla ještě před svatbou a další věci jsem nakoupila z darovaných peněžních prostředků od mého otce ještě před jeho úmrtím. Dnes je situace zkomplikovaná tak dalece, že než dochází k odvolacímu řízení, a to v pondělí, situace se výrazně změnila. Byt je nyní v exekuci pro jeho vysoké dluhy, které vznikly po rozvodu, ale dotýká se to bytu. Navíc krom dluhu, o kterém nevím nic, než že je byt v exekuci, exekutorský úřad mi neodpovídá na mé dotazy, ač se to přímo dotýká bezdůvodně i mě, tak bývalý manžel udělal dluh i na bytě, tím, že neplatil polovinu poplatků, jako platba poloviny do fondu oprav a k tomu účetnické poplatky. Dnes už mi dali na vědomí, že tento dluh musím zaplatit já, ačkoliv jsem svou polovinu řádně platila. Dostala jsem i radu, že následně mohu soudně dluh vymáhat po mém bývalém manželovi, což je pro mě nereálné. Tyto peníze bych už nikdy neviděla. Jak známo, nejdříve musí zaplatit exekutora, následně dluh vůči věřiteli a nakonec by měl platit mě. Jeho dluh je tak velký, že ho bude splácet do konce života a já jeho dluh na bytě budu platit také do konce života, vzhledem k našemu pokročilému věku. Navíc mám malý důchod, pod hranicí bídy, takže bude problém pro mě, tento dluh platit, nebudu mít z čeho žít. Ač jsem vážně nemocná, plně invalidní. Moje lékařka mi vydala vyjádření k mému zdravotnímu stavu s tím, že můj zdravotní stav je vážný a nemohu si sama už přivydělat ani korunu. Jsem tedy odkázána na můj malý důchod a s tím se v této době žít nedá. Jde mi dnes o to, že bývalý manžel už tak mi dluží dost peněz a navíc tento jeho dluh vůči mě naroste tím, že do konce života ještě budu jeho dluh splácet. A to jsou peníze, které již nikdy neuvidím, de facto o ně přijdu, což pro mě není možné. A proto se ptám, když v pondělí se bude u odvolacího soudu řešit rozdělení majetku, zda se mohu domáhat, aby bylo přihlédnuto k současnému stavu, který ještě nebyl takto postaven u OS v Teplicích, aby o tuto dlužnou částku byl ponížen jeho majetek v můj prospěch, aby už zde se promítlo, že mu nebudu muset vyplatit jím požadovaný rozdíl. Pokud by tak nebylo, už nikdy neuvidím peníze, které mi dluží. Já to z logického hlediska vidím jako reálné, že už při tom jednání bude z jeho části odečten dluh, který musím platit za něj já. Jedině tak se dostanu k té částce, jinak ne. Proto se ptám, mohu při jednání uplatňovat svůj nárok na dlužnou částku, aby se ponížil rozdíl v můj prospěch a nemusela jsem mu vyplatit tak, jak rozhodl OS v Teplicích. Neboť situace se za rok změnila tím, že udělal spoustu dluhů a nyní se to dotýká i bytu, já sice peníze, které zaplatím, nikdy neuvidím, jediné řešení vzniká tím, že mu bude ponížen majetek tak, abych nepřišla o svou část majetku. Nemělo by smysl podávat novou žalobu na vyrovnání dluhů z jeho strany v můj prospěch. Soudy se vlečou dlouho a navíc on bude platit další dluh, jak jsem výše popsala, takže i při zahájení dalšího soudního řízení se nedomohu svých peněz, které nyní budu platit. Takže jde mi jen o jednu věc, zda je reálné a možné, že by mu měl být majetek ponížen o tuto dlužnou část, kterou má vůči mě. Za brzké vyřízení předem děkuji, nevím, zda odpověď přijde do pondělí, ale nutně bych potřebovala vědět, zda svůj nárok mohou při jednání v pondělí uplatňovat.
Díky moc a přeji krásný den, Renata

Zdravím Vás, odvolací soud projednává odvolání. Takže hodně záleží i na tom jak je odvolání sepsáno, jaké jsou zde odvolací námitky. Nicméně pokud se situace do nařízení odvolacího jednání změnila (dluhy manžela narostly) a jedná se o jednání ohledně vypořádání SJM, tak bych tuto Vaši námitky ohledně ponížení vyplacené částky o relevantní část manželových dluhů u soudu uplatnila. Tyto dluhy však budete muset do jednání vyčíslit, aby soud přesně věděl o jako částku se jedná (tedy jak se situace změnila - jak narostly dluhy). Je možné, že soud v pondělí rozhodne tak, že buď odvolání vyhoví, odvolání zamítne, věc vrátí OS v Teplicích, aby ve věci provedl další dokazování a při rozdělování SJM zohlednil manželovy dluhu, případně je možné, že odvolací soud jednání odročí a nařídí na další termín. Nicméně Vaši námitku bych uplatnila, neboť je releventní při řízení o rozdělení SJM. Současně bych u soudu sdělila, že následně vymáhat nárok po manželovi nemá smysl, neboť tento dluh nikdy neuhradí, když nehradil ani to co platit měl, a tak by Vám jen narostly náklady. U pondělního jednání Vám přeji hodně štěstí a pevné nervy.

Dobré odpoledne, děkuji Vám za hodně rychlou odpověď, jsem z toho mile překvapená a Vaše rady jdou na mou stranu, což mě moc těší. Jen, jestli soud bude spravedlivý, u OS to spravedlivé nebylo, neboť ex má známosti v řadách soudců a advokátů (z myslivosti) a je přímo znát, že jeho advokát (z myslivosti) bojuje za něj statečně a paní soudkyně se řídí tím, co chce jeho advokát. Nikoliv, jestli to je spravedlivé, či ne. I peněžní dary po tatínkovi mi zamítla, ačkoliv mám několik čestných prohlášení od svědků, kteří byli přítomni, když mi tatínek před smrtí peníze daroval. Dokonce řekl, že jsou jen pro mě, nikoliv pro ex, neměl ho rád a viděl, jak se mnou jedná. Přesto toto nebylo uznáno. Takže ještě jednu otázku, pro mě hodně důležitou, do pondělí potřebuji znát skutečnost, jestli má smysl se dohadovat, či nikoliv. Byt jsme koupili za 52,5 tis. Kč v roce 1999, byl to překlenovací úvěr na 10 let. Když tatínek zemřel, tak jsem doplatila zbylých sedm let, částka byla myslím 10 400 Kč, soudkyně mi velkých dohadech tuto částku uznala. Ale já jsem se dověděla, že to nebylo správně, neboť za ty roky došlo k inflaci a k nárůstu hodnoty bytu, odhad nyní činí 220 tis. Kč. Takže uznaných 10 tis. Kč je jen malá záplata a kapka v moři, pokud cena bytu vzrostla téměř pětkrát (v Bílině jsou byty hodně levné), tak se domnívám a ne jen já, že i umoření sedmi let z deseti jednorázově, by se mělo promítnout v dělení bytu. Neboť já jsem zaplatila mnohem víc, než ex. Spolu jsme platili byt pouze tři roky. Takže z těch třech let jemu patří polovina a druhá polovina mě a já navíc doplatila sedm let. Přijde mi to hodně nespravedlivé, aby se počítalo jen těch deset tisíc. toto by mohlo být použito v případě, že byt by měl stále hodnotu, za kterou jsme byt koupili. Moc prosím ještě o tuto odpověď, ať jsem na pondělí připravená, já už ani nespím, nyní vyčísluji dluhy, co mi ex dluží a je to spousta dokladů, které musím dohledávat. Moc Vám děkuji, jsem ráda, že mi odpovídáte, a to na mou stranu, na rozdíl od jednání OS, kde se vše otáčí proti mě. Krásný den, Renata

Zdravím Vás, ono hledat spravedlnost u soudů je těžké. Soudy rozhodují podle práva (zákonů), a ty jak víme spravedlivé mnohdy zcela nejsou. Soudkyně vycházela z částky za kterou jste byt koupili a zahrnula tam i částku, kterou jste doplatila, (tj. 10.400,- Kč). Mám za to, že v této věci zásadně nepochybila. Nechápu proč neuznala peníze co jste dostala darem od Vašeho otce. Nyní však bude muset soud vzít v úvahu současnou hodnotu bytu při dělení majetku a skutečnost, že Vy sama a osobně jste doplatila 7 let z úvěru a s manželem jste společně platili pouze roky 3, to by se vše mělo promítnout do dělení majetku, a to ve Váš prospěch. Doufám, že Vám tato odpověď zatím dostačuje. Kdyby Vás ještě něco napadlo tak se zeptejte.

Dobrý den, děkuji moc za odpovědi a nyní se na Vás obracím opět, protože jsem natolik zoufalá, že vůbec nevím, co dělat dál, jak postupovat, nemůžu ani jíst, ani spát, ačkoliv můj zdravotní stav je dost vážný. V pondělí proběhlo odvolací jednání u Kr. soudu v Ústí n. L. Při tomto jednání mi byla ponížena částka k vyrovnání s ex o 5 tis. Kč, což vůbec nic neřeší. Nechápu, proč mi nebyly uznány peněžní dary od mého tatínka, důvod neznám, ani soud se k tomu nevyjádřil, navíc člověk nedostane ani prostor k tomu, aby se mohl vyjadřovat a obhajovat své názory. To se mi vůbec nelíbí. Tímto rozhodnutím a vynesením rozsudku mi bylo potvrzeno, že byt zůstává v mém výlučném vlastnictví. Upozornila jsem soud, že bývalý manžel byt zadlužil, dlužná částka činí okolo 40 tis. Kč a dále jsem upozornila, že byt je v exekuci vzhledem k dalším dluhům, které ex spáchal, soud se k tomu nevyjádřil. Chtěla jsem, aby o dluh, který udělal na bytě, byla ponížena částka, kterou se mám s ex vyrovnat, na to soud nepřistoupil a trvá na vyplacení. Z toho vyplývá, že na vyplacení částky něco přes 82 tis. Kč jsem dostala lhůtu 1 rok. Mám důchod 9 tis. Kč, z toho 5 tis. Kč činí platby spojené s bydlením, zbývají mi 4 tis. Kč na živobytí, na léky, na chod domácnosti. Což v dnešní době je úplně nemožné. Ovšem z těchto 4 tis. Kč mám do roka dát do hromady 82 tis. Kč na vyplacení. Toto vidím naprosto jako skandální. Když nebudu vůbec jíst, nebudu brát léky, nebudu peníze používat, tak za rok nedám dohromady tuto částku. Dá se takto žít? Co mě ale dočista vyřídilo, je skutečnost, že den po soudním jednání, tj. včera 17.3.2015, jsem na katastrálním úřadu zjistila, že byt je v prodeji, což považuji dočista za neskutečné. Já mám byt přidělen, navíc jsem se podílela mnohem větší částkou na koupi bytu z výlučných mých prostředků (což soud neuznal), ale nepatrný rozdíl tam je, a dnes je byt v prodeji. Již před 14 dny jsem oslovila advokátní komoru k přidělení advokáta ex offo, dodnes jsem nedostala žádnou odpověď. Exekutorský úřad mi na dotazy také neodpovídá, takže vůbec nevím, o co se jedná, jediné, co vím, že byt je v prodeji, což považuji za skandální. Nikdo se se mnou nebaví, nikdo mi nic nesdělí, pouze mi sebere můj vlastní majetek, který jsem poctivě zaplatila. Tady zjišťuji, že v dnešní době se slušnost vůbec nevyplácí, slušní lidi jen na všechno doplácí. Jsem opravdu psychicky na dně, vůbec nevím, co mám dělat, kam se obrátit. Dnes jsem psala pouze mailovou zprávu na katastrální ´úřad, abych alespoň od nich získala nějaké informace, neboť nevím vůbec nic. Toto přece takto nejde. Mám vůbec nějakou naději si obhájit svůj majetek, když jsem nic nezpůsobila? Moc Vám děkuji za další odpověď a omlouvám se, že se na Vás stále obracím. Ale toto už je zoufalství a já nevím, jak dál. Už začínám uvažovat o tom, že skončím s životem, žít takto nemá smysl. V takové společnosti za takových podmínek se žít nedá. Mě nikdo na žádnou ubytovnu nedostane, toto si nezasloužím, abych celý život si budovala bydlení a jenom kvůli grázlovi ztratila vše. A soudy nerozhodují spravedlivě. Poraďte prosím, co mám dělat dál. Moc děkuji Renata

Zdravím Vás, chápu Vás a je mi Vás upřímně líto. Ohledně soudu je nutné vyčkat na písemné vyhotovení rozsudku. Někdy dávají ještě možnost dovolání jako mimořádného opravného prostředku. Dovolatel však musí ve věci osvědčit právní zájem. Ve vztahu k exekutorovi můžete podat návrh na zastavení exekuce pro nemajetnost povinného dle § 55 exekučního řádu (zákon č. 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. e) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). K tomuto návrhu bude nutné přiložit potvrzení o Vašich veškerých příjmech (výměr důchodu starobního nebo invalidního, sociální dávky, pokud pobíráte), a dále bych i rozepsala Vaše výdaje na léky a připojila bych k návrhu i vyjádření Vaší lékařky o Vašem současném zdravotním stavu. Nebo je možné zkusit i návrh na odklad exekuce dle § 54 exekučního řádu ve spojení s ust. § 266 odst. 1 občanského soudního řádu. K tomuto návrhu bych opět přiložila potvrzení o Vašich veškerých příjmech (výměr důchodu starobního nebo invalidního, sociální dávky, pokud pobíráte), a dále bych i rozepsala Vaše výdaje na léky a připojila bych k návrhu i vyjádření Vaší lékařky o Vašem současném zdravotním stavu. Dle § 266 odst. 1 občanského soudního řádu soud může odložit provedení exekuce, jestliže se povinný bez své viny ocitl přechodně v takovém postavení, že by neprodlený výkon rozhodnutí mohl mít pro něho nebo pro příslušníky jeho rodiny zvláště nepříznivé následky a oprávněný by nebyl odkladem výkonu rozhodnutí vážně poškozen. Takže minimálně návrh na odklad exekuce bych zkusila. Případně máte i možnost jít na příslušnou správu sociálního zabezpečení a požádat o sociální dávky. Jedná se např. o příspěvek na bydlení, nebo i o mimořádnou jednorázovou pomoc, a to např. v případě, kdy jedinci hrozí sociální vyloučení, ale jsou tam i jiné podmínky. Takže bych na Vašem místě zkusila i toto. Doufám, že jsem Vám mohla alespoň trochu pomoci a ulehčit ve Vaší nelehké životní situaci.