Exekuce na nájemníka, nájemce s trvalým bydlištěm, pobytem - dozví se o ní pronajímatel?

1 odpověď

Dobrý den,
pronajímáme byt. Vše je stvrzeno nájemní smlouvou. Nájemce má na tomto bytě nahlášené trvalé bydliště. Jak se mohu dozvědět, pokud na můj pronajatý byt (kvůli nájemce) bude uvalena exekuce, když se na adrese pronajatého bytu (trvalého bydliště) nezdržuji. Co mi přijde do schránky mi může nájemník nepředat. Mám nějakou možnost, jak být informován?

Zdravím Vás, zde bych doporučila věnovat pozornost úpravě nájemní smlouvy, neboť zde by mohla nájemci hrozit exekuce prodejem movitých věcí, která by se prováděla primárně v místě jeho trvalého pobytu. Proto bych raději ještě s nájemcem uzavřela dodatek k nájemní smlouvě, kde by bylo uvedeno, komu patří vybavení bytu, popřípadě co z vybavení bytu komu patří. Pokud máte k dispozici doklady, které by osvědčovaly Vaše vlastnické právo k zařízení bytu, tak je nevyhazujte, ale dobře si je uschovejte. Exekuce prodejem nemovité věci (bytu) by se Vás v tomto případě netýkala, neboť vlastníkem bytu jste Vy a nikoli nájemce. Nicméně máte pravdu v tom, že se nemáte o exekuce na nájemce jak dozvědět, pokud Vám to on sám neoznámí, proto by bylo dobré i toto upravit v nájemní smlouvě, například ustanovením, že nájemce je povinen Vám oznamovat všechny důležité skutečnosti související s nájmem bytu, tedy i případné zahájení exekuce na majetek nájemce.