Žádost o prominutí nákladů exekuce - žádá se exekutor nebo exekutorská komora?

1 odpověď

Dobrý den, měla jsem exekuci kvůli zdravotnímu pojištění, kterou jsem zaplatila. Dozvěděla jsem se, že když částku splatím do 30 dnů od podání exekučního příkazu, mohu si zažádat o prominutí části nákladů exekuce. Vyúčtování exekuce jsem si nechala poslat. Jak mám dále postupovat? O prominutí mám žádat exekutorskou komoru? Je na žádost nějaký formulář? Do jaké lhůty se musí žádost podat?
Děkuji za odpověď

Zdravím Vás, z Vašeho dotazu vyplývá, že máte na mysli ust. § 11 odst. 1 písm. a), písm. b) vyhlášky č. 330/2001 Sb. , o odměně a náhradách soudního exekutora. Pokud jste tedy jako povinný dobrovolně ve 30 denní lhůtě uhradila vymáhaný nárok a uhradila jste zálohu na snížené náklady exekuce a náklady oprávněného náleží exekutorovi dle § 11 odst. 1 písm. a) 50% z odměny dle § 6 vyhláška, jde-li exekuci ukládáající zaplacení peněžité částky. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že o snížení odměny exekutora tedy nemusíte žádat, ale máte na to nárok ze zákona, resp. z ust. § 11 odst. 1 písm, a) vyhlášky. Jen pro úplnost uvádím, že postup pro výpočet odměny exekutora je upraven v ust. § 6 vyhlášky.