Exekuce na byt ve spoluvlastnictví - může exekutor zabavit podíl spoluvlastníka na bytě?

1 odpověď

Dobry den.
Jak se mam bránit kdyby přítelkyně nesplácela úvěr a měla exekuci - jestli by mohl exekutor vzít její půlku bytu, když jsme oba vlastníci. Já jsem o tomhle úvěru nevěděl. Na byt máme hypotéku - platím ji já, ona platí nájem, takovou mame dohodu.
Děkuju za radu.

Zdravím Vás, zde uvádím, že ne vždy je v případě exekuce dražena nemovitost (spoluvlastnický podíl na nemovitosti). Zde záleží na exekutorovi jaký způsob výkonu rozhodnutí zvolí. Dále je otázkou výše dluhu, neboť i u exekucí platí zásada přiměřenosti, tj,, že u dluhu 200.000,- Kč by se neměla dražit nemovitost v hodnotě 2.000.000, - Kč. Jako způsob obrany uvádím, že můžete pochopitelně se souhlasem banky, která Vám poskytla hypotéku podíl Vaší přítelkyně odkoupit, nebo Vám jej může přítelkyně darovat. Dále je možné tento podíl, a to opět se souhlasem banky, jako zástavního věřitele převést například na osobu blízkou. Zde by banka zkoumala i finanční poměry nového nabyvatele spoluvlastnického podílu.