Zabavení cizích věcí exekučně - do kdy musí exekutor věci vrátit majiteli (nedlužníkovi)?

13 odpovědí

Dobrý den,
20.1 u mě byli vykonavatelé exekuce, odvezli z bytu počítač a kolo, které patří dceři a má k tomu faktury, které nechtěli vidět a oblepili zařízení bytu. Nevydali mi žádný doklad o odvezených věcech s tím, že mi to pošlou emailem, zatím žádná zpráva nedošla. Za úložné se účtuje 50 Kč za den ve skladu. Dcera zaslala na exekutorský úřad faktury a čekáme na vyjádření exekutora. Mohou tyto věci i tak prodat v dražbě? A bude se muset zaplatit poplatek za uložení věcí ve skladě, když tyto věci nepatří mě? Natahují čas a doba se prodlužuje, do kdy se musí exekutor vyjádřit ohledně povolení vydání neoprávněně zabavených věcí.
Děkuji za odpověd na můj dotaz. A.

Zdravím Vás, musíte sepsat návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu, a to do 30 dní ode dne provedení soupisu (návštěvy exekutora). K návrhu musíte přiložit doklady, které dokazují, že věci jejichž vyškrtnutí navrhujete jsou ve vlastnictví osoby odlišné od povinného. O tomto návrhu rozhoduje exekutor, pokud by návrhu nevyhověl je možné podat k soudu tzv. žalobu o vyloučení věci z výkonu rozhodnutí (§ 267 občanského soudního řádu). Mám za to, že za zabavení těchto neoprávněně polepených věcí byste neměla platit skladovací poplatek.

zdravím, ještě doplnění k předešlému dotazu, zabavené věci-kolo a počítač nemám v bytě oblepené, ty si přímo odvezli do skladu exekutorského v Brně, s tím, že si účtují 50, -na den. Za odvezené zabavené kolo a počítač mi nevystavili žádný doklad, že tyto věco odváží z bytu, takže v ruce nic nemám, tak nevím jestli budu muset poplatek za uskladnění zaplatit a jak se domoci soupisu odvezených věcí. Děkuji ještě za odpověd

Zdravím Vás, toto je nestandardní, nicméně návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu, které Vám byly odvezeny budete muset stejně napsat. Možná by nebylo od věci kontaktovat přímo soudního exekutora, neboť u Vás doma byli vykonavatelé, aby věděl o jednání svých zaměstnanců. Mám za to, že toto někdy exekutoři ani nevědí. Pokud jste schopna kolo a počítač popsat, a to i na základě faktur a záručního listu, neměl by být problém v tom, že tyto věci jsou odvezeny.

děkuji za další informaci, dcera již zaslala faktury od kola i počítače na exekutorský úřad, ted čekáme na vyjádření exekutora. Moc děkuji za rady a přeji příjemný den, s pozdravem Zelenková

Vážená paní Zelenková, doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohla a doufám, že vše dobře dopadne a věci budou vráceny. Přeji hezký zbytek dne. Viktorýnová

zdravím, ještě jednou moc děkuji za Vaše rady, uvidíme, v pondělí dcera bude volat na ex. úřad v Brně, jak ve věci vyjmutí pokračují. Přeji příjemný sobotní večer, s pozdravem Zelenková

Paní Zelenková, návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu byste měla podat Vy jako povinná, a to písemně a současně jej doručit (osobně) nebo poštou na příslušný exekutorský úřad. Podmínky pro přípustnost oddlužení najdete zde. Detailní informace o osobním bankrotu a podmínky jaké musí předlužená osoba splňovat jsou uvedené zde:
http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/component/content/article/107/11790-postup-osobniho-bankrotu-oddluzeni-insolvence-podle-insolvencniho-zakona.html. Přeji hezký zbytek dne Viktorýnová

ježíš, nám v úterý 3.2.2015 končí 15denní lhůta na vyškrtnutí zabavených věcí z exekučního řízení a posílala to dcera svým jménem doporučeně s jednacím číslem exekuce. Zasílala tam i faktury vystavené na její jméno. To znamená, že se na to nebude přihlížet že jsou ty věci evidentně její? Jsem už z toho zoufalá

Zdravím Vás, návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu (námitky proti soupisu) musí podat povinný a připojit k tomuto návrhu i faktury a jiné doklady, které prokazují, že zabavené věci jsou ve vlastnictví jiné osoby. Lhůta bude zachována pokud to podáte poslední den na poštu. V opačném případě by totiž k návrhu Vaší dcery exekutor přihlížet nemusel.

zdravím, děkuji za další informaci, zítra zajdu do poradny sepsat znovu návrh. Mohla bych ještě jeden dotaz? Chci podat návrh na oddlužení přes -Člověk v tísni-Sepisují žádosti bezplatně a kolik si potom účtují nějaké poplatky? Díky, s pozdravem Zelenková

Vážená paní Zelenková, nemám žádné zkušenosti s oddlužením přes obecně prospěšnou společnost Člověk v tísni, takže Vám ani nepovím o tom, jaké poplatky si účtují.

děkuji Vám za všechny odpovědi ohledně mých dotazů, pomohlo mi to. S přáním příjemného nedělního večera Alena Zelenková

Paní Zelenková, lhůta pro podání návrhu na vyškrtnutí věcí ze soupisu je 30 dní ode dne soupisu (návštěvy exekutora, tj. od 20.1.2015, lhůta tedy končí 19.2.2015). Exekutor musí o návrhu na vyškrtnutí věcí ze soupisu rozhodnout do 15 dní ode dne jeho doručení. Jsem ráda, že jsem Vám mohla pomoci s přáním krásného zbytku dne Viktorýnová