Firma v exekuci - jak vymáhat plat, mzdu a do kdy se musí uplatnit nárok?

1 odpověď

Dobrý den, prosím o radu. Jsem zaměstnancem podniku, který je v exekuci (jeho nemovitosti i další majetek). Dluží mě i dalším zaměstnancům mzdy. Myslíme si, že dojde až k likvidaci podniku. Mám několik dotazů:
- Kam se obrátit se svými pohledávkami a hlavně
- do kdy, aby nebylo pozdě,
- jak se máme zachovat jako zaměstnanci, máme dát výpovědi nebo jsou jiná řešeni?
Děkuji za pomoc. KJ

Zdravím Vás, mzdové pohledávky můžete buď přihlásit jako věřitel do insolvenčního řízení (pokud je společnost v insolvenci), dále můžete oznámit úřadu práce jméno zaměstnavatele a že Vám dluží mzdy, a to pokud jste mzdu nedostali vyplacenou ani 15 dní po výplatním termínu. Dále můžete své mzdové pohledávky přihlásit jako pohledávky do likvidace, tedy pokud k ní dojde. Když dáte výpovědi běží výpovědní doba, pracovní poměr lze ukončit i dohodou o rozvázání pracovního poměru podle zákoníku práce, dohoda musí být písemné a musí zde být uvedeno i datum ukončení pracovního poměru, dále ji musí podepsat zaměstnanec i zaměstnavatel.