Trestní oznámení na manžela - exekuce na manželku kvůli jeho dluhům

1 odpověď

Dobrý den, 09/2014 jsem dostala exekuci od Marcela Smékala Praha východ. Nejdříve blokoval mou výplatu, rychle zjistil, že jsem na mateřské, blokoval můj účet u KB. Částku 30 tisíc cca už má nashromážděnou dávno na mém úctě. Nevím, proč si peníze nestrhne. Ve vymáhání ale pokračuje k mému překvapení dále. Přišel mně dopis z úřadu práce kde stejný exekutor vymáhá znovu stejnou částku. Jedná se o neoprávněnou exekuci, dluží totiž manžel ale nemůžou ho najít. Ale víme, kde manžel je. Exekutor nereaguje na dopisy od mého právníka, od září 2014 nekomunikuje, nebere telefon a jen chodí dopisy o exekuci.
Můžu podat trestní oznámení? A jak ho mám formulovat? Děkuji za odpověď

Zdravím Vás, bohužel Vás zklamu, dlužníkem je Váš manžel, vzhledem k tomu, že jste manželkou povinného, tak exekutor může manželovy dluhy vymáhat i po Vás. Dnem vzniku manželství vzniká i společné jmění manželů, do kterého patří jak majetek, tak dluhy. Je jedno, zda spolu žijete či nikoli. Současně dodávám, že exekutor může pro jednu pohledávku vést exekuci i vícero způsoby, (tj. přikázáním pohledávky z účtu povinného, srážkami ze mzdy či jiných příjmů, exekuce prodejem movitých věcí). Jen dodávám, že Vám na účtu musí zůstat alespoň částka ve výši dvojnásobku životního minima, tj. cca 6.800,- Kč. Pokud se tak nestalo, můžete jít do banky a v souladu s ust. § 304b občanského soudního řádu požádat o vyplacení této částky a banka Vám ji na základě žádosti vyplatí. Toto však můžete provést pouze jednou po celou dobu vedení exekuce přikázáním pohledávky z účtu a exekutor by Vás o tomto měl poučit. Trestní oznámení na exekutora je tedy zbytečné, spíše bych se pokusila prostřednictvím Vašeho právního zástupce s exekutorem komunikovat a popř. by bylo možné podat stížnost Exekutorské komoře ČR, která by se Vaší stížností zabývala.