Postoj dlužníka, ochota zaplatit dluh a vliv na exekuci a exekuční řízení

3 odpovědi

Pěkný den,
řeším exekuční řízení za účasti manžela. Dlouhou dobu spolu nežijeme. U mě je vše v zaměstnání i v bance zařízené k zdárnému jednorázovému zaplacení. Sám účet nemá a co vím, tak v jeho zaměstnání se k tomu nijak nepostavili. Chci se zeptat, jestli exekutor řeší jen to, že se vše zaplatí, nebo i to, jak se dlužník k věci postaví?
Protože do společného jmění manželů samozřejmě patří i dluhy,
děkuji.

Zdravím Vás, exekutorovi je jedno, zda dluh jednorázově uhradí manželka nebo manžel, za předpokladu, že jsou tedy manželé. Ze zkušenosti vím, že soudní exekutoři vždy dávají přednost jednorázové úhradě dluhu, tedy pokud jsou na to prostředky ze strany povinného (povinných). V tomto případě Vám tedy doporučuji kontaktovat příslušného soudního exekutora, s tím, že chcete dluh uhradit (jednorázově, částečně) se žádosti, aby Vám sdělil celkovou výši dluhu (tj. jistina, úroky z prodlení, náklady právního zastoupení oprávněného, náklady a odměna exekutora). Až budete znát celkovou částku, nechte si zaslat veškeré platební údaje, např. na Váš email, popř. je-li soudní exekutor v místě Vašeho bydliště, doporučuji dluh uhradit oproti písemného potvrzení exekutorského úřadu přímo v sídle soudního exekutora. Další prodlužování exekuce by mohlo vést k navyšování nákladů exekutora, které většinou hradí povinný.

Rozumím, pokud mám možnost jednorázově zaplatit, tak to udělat. Ostatní už není moje starost, děkuji.

Ano, přesně tak. O průběh exekuce se stará exekutor a ten rovněž volí i způsoby výkonu rozhodnutí.