Pozastavení exekucí na rodičovské dovolené - postup, návod, informace

1 odpověď

Dobrý den,
jdou pozastavit exekuce, které už běží 3 roky? (2012-2015) Z prvního manželství mám 5 exekucí všechno bylo na mé jméno, tak po manželovi nikdo nic nechce. Jsem půl roku znovu vdaná a jsem na rodičovské dovolené RD. Lze exekuce pozastavit na rodičovské dovolené? Četla jsem, že někteří si to podali z důvodů nemajetnosti ale nevím jestli bych si o to mohla zažádat i já, manžel sice pracuje ale k výplatě má 13 000 Kč, tak nevím, když máme příjem zda by to šlo dluhy si chci zaplatit, i když by se na tom měl podílet i manžel ale to nehrozí ale bez práce, nevím jak to zaplatit, majetek žádný nemáme, klasické vybavení máme strach si koupit i novou pračku abychom o ní nepřišli, může exekutor sáhnout na plat i mému manželovi, když ty dluhy nejsou jeho a byli dlouho před dobou než jsme se vzali? Vím, že někteří si zažádali i o oddlužení ale nevím jestli bychom mohli i my,
děkuji.

Zdravím Vás, můžete požádat o odklad exekuce dle § 266 občanského soudního řádu, tj. z důvodu, že se povinný bez své viny ocitl přechodně v takovém postavení, že by neprodlený výkon rozhodnutí mohl mít pro něho nebo příslušníky jeho rodiny zvláště nepříznivé následky a oprávněný by nebyl výkonem rozhodnutí vážně ohrožen. Tyto důvody však musíte v návrhu řádně doložit, (tj. potvrzení o evidenci na úřadě práce, rozhodnutím o přiznání podpory v nezaměstnanosti, exekuční příkazy). Podle § 266 odst. 2 občanského soudního řádu však může soud odložit provedení výkonu rozhodnutí, lze-li očekávat, že výkon rozhodnutí bude zastaven. Důvody pro zastavení exekuce jsou upraveny v ust. § 268 občanského soudního řádu. V případě nemajetnosti povinného můžete podat návrh na zastavení exekuce můžete podat, nemajetnost však musíte prokázat a doložit (tj. potvrzení o evidenci na úřadě práce, rozhodnutím o přiznání podpory v nezaměstnanosti, exekuční příkazy). Pro návrh na zastavení exekuce dle § 55 exekučního řádu je stanovena 15-ti denní lhůta ode dne, kdy jste se dozvěděla o důvodu zastavení exekuce. Tuto lhůtu jste dle mého názoru zmeškala, nicméně o návrhu bude rozhodovat exekutor takže záleží na něm jak to posoudí. Tento návrh se podává u exekutora, který exekuci vykonává. K dotazu, zda exekutor může provádět srážky ze mzdy Vašeho manžela uvádím, že ano, neboť se jedná o manžela povinného. Kdyby s Vámi žil jako druh tak by to možné nebylo. S nákupem vybavení domácnosti jsou Vaše obavy oprávněné, protože jste manželé mohl by exekutor zabavit i nové věci, které by jste si pořídili. Je otázkou, zda by zabavil i pračku. Pračka patří dle mého názoru do obvyklého vybavení domácnosti, zvláště máte-li děti. O oddlužení dle insolvenčního zákona si můžete požádat jakmile si najdete práci a budete mít po zkušební doby. Problém vidím v tom, že je nutné prokázat příjmy na dobu 5 let dopředu. Pět let by totiž probíhalo oddlužení. Takže s tím bych počkala, nicméně toto by bylo řešení jako dluhy splatit.