Výplata dědického podílu - exekuce, exekuční vymáhání

1 odpověď

Dobrý den,
2009 uzavřela manželka se svým bratrem dohodu o vyplacení dědického podílu po otci, o kterého se do jeho smrti starala. Nyní se však bratr k ničemu nemá a hraje "mrtvého brouka". Termín výplaty konkrétní částky byl do 31.12.2014. Můžete nám, prosím, poradit, jakým způsobem lze podat návrh na výkon rozhodnutí o dědictví? Řeší to pouze soudní exekutor nebo je možné se obrátit i na soukromého exekutora? Děkujeme za odpověď.

Zdravím Vás, zde záleží na formě uzavření dohody o výplatě dědického podílu, pokud je tato dohoda uzavřena před notářem s doložkou vykonatelnosti, nebo je uzavřena před exekutorem s doložkou vykonatelnosti, můžete podat návrh na nařízení exekuce. Pokud je dohoda však uzavřena jen v písemné formě mezi Vaší manželkou a jejím bratrem, pak bude nutné podat žalobu s návrhem na vydání platebního rozkazu a tuto povinnost bratra Vaší ženy vymáhat soudní cestou. Jako přílohu a důkaz j žalobě je nutné připojit dohodu mezi Vaší ženou a jejím bratram o výplatě dědického podílu. V tomto druhém případě by exekučním titulem bylo soudní rozhodnutí, které by bratrovi Vaší ženy ukládalo splnit povinnost v dohodě, kterou spolu uzavřeli. Dáke uvádím, že k návrhu na nařízení exekuce je nutné pravomocný a vykonatelný exekuční titul, dále je nutné popsat jaká povinnost je exekučním titulem povinnému uložena, jak ji splnil (částečně, vůbec ne), dále je nutné prohlásit, že pro stejnou pohledávku se nevede jiné exekuční řízení. Dále je v návrhu na nařízení exekuce vhodné popsat i majetkovou situaci povinného, zda pracuje a kde, jaké má příjmy, nemovitý majetek, u jaké banky má povinný účet (účty, .). Toto však není povinné, neboť exekutor povinného vyzve k prohlášení o majetku. V návrhu na nařízení exekuce můžete označit i konkrétního exekutora, který má být výkonem rozhodnutí pověřen a jemu rovněž adresujte i návrh na nařízení exekuce. Seznam exekutorů najdete na webu Exekutorské komory. Doufám, že Vám tyto informace pomohly a přeji pěkný den.