Nemožnost využít 30denní lhůtu k zaplacení dluhu a přistoupení k exekuci - je to v pořádku?

1 odpověď

Dobrý den
Dlužil jsem na alimentech 46.000 Kč, moje bývalá žena 24.11.2014 podala exekuční návrh a 13.12.2014 jsem si převzal v jedné obálce výzvu k dobrovolnému splnění vymáhané povinnosti se lhůtou 30 dnů s náklady exekutorovi 10.225 Kč, zároveň přišlo vyrozumění o zahájení exekuce, exekuční příkaz a tam byla odměna pro exekutora 20.400 Kč a exekuční příkaz strhávání výživného z platu a okamžitě sem měl zablokovaný učet a měl na něm asi 70.000 Kč v mínusu. A to stihli vše v jeden den - 4.12 2014. Takže já jsem nevěděl že byl podán návrh na exekuci, neměl jsem 30 denní možnost dluh zaplatit, vše stihl exekutor od podání návrhu za 14 dní bez mého jakéhokoli vědomí že se něco děje.
Může toto exekutor udělat? Jde o pana Vránu z Přerova. Má bývalá žena u něj do listopadu 2014 asi pět let pracovala.
Děkuji za odpověď Hromek Jan, Troubky

Zdravím Vás, o návrhu na nařízení exekuce povinný většinou neví, to se dozví až mu je doručen exekuční příkaz s výzvou k dobrovolnému splnění povinnosti. I proto byla tak rychle provedena exekuce přikázáním pohledávky z účtu povinného u peněžního ústavu. Není možné, aby byl na účtu zůstatek mínus 70.000,- Kč. Pokud se tak stalo jděte do banky a v souladu s ust. § 304b občanského soudního řádu. Banka Vám na základě této žádosti vyplatí dvojnsobek životního minima, tj. cca 6.800,- Kč. Tuto žádost můžete uplatnit jen jedenkrát a měl jste být o této možnosti exekutorským úřadem poučen. Z toho co píšete ohledně Vámi doručené pošty, že by se mělo jednat o výživné na dvě děti, je to tak? Dále se můžete obrátit i na Exekutorskou komoru, která posoudí o jak závažné porušení povinností exekutora se jedná.