Návrh exekuce u dluhu potvrzené soudem - postup vymáhání dluhu

1 odpověď

Dobrý den,
chci se prosím zeptat, jak mám postupovat při návrhu exekuce. Nájemník mi dlužil peníze za nájem a vše skončilo u soudu, kde bylo vyhověno mé žalobě na doplacení dlužné částky.
Rozsudek nabyl právní moci 27.7.2013, ale já nevím co s tím teď můžu dělat, když žalovaná peníze dosud nezaplatila.
Na koho se mám obrátit, nebo to můžu řešit písemně?
Prosím tedy o radu,
předem moc děkuji.

Zdravím Vás, návrh na exekuci na majetek povinného je možné podat do 10 let od právní moci rozsudku, tj. nejpozději do 26.7.2023. V návrhu popíšete, na základě jakého rozhodnutí se výkonu rozhodnutí dožadujete (např, rozsudek OS XY, č, j, … /2013, který nabyl právní moci dne. bylo povinnému uloženo, aby oprávněnému zaplatil), popište co rozhodnutí povinnému uložilo za povinnost a že tuto do dne podání návrhu nesplnil. Dále je nutné k návrhu přiložit vykonatelné rozhodnutí, jehož výkonu se jako oprávněný domáháte přiložit k návrhu, a to včetně vyznačené doložky právní moci a vykonatelnosti (tu vyznačí na Vaše požádání na soudě, který rozhodnutí vydal). Žádost o vyznačení doložky právní moci lze poslat i písemně. V případě písemné žádosti si však ještě raději úředně ověřenou kopii rozhodnutí. Až budete míz rozhodnutí s doložkou právní moci, tak návrh můžete podat k soudu, který rozhodl jako soud provního stupně. Kopii návrhu si ponechte pro vlastní potřebu a připojte k ní podací lístek či doručenku ze soudu. V návrhu můžete rovněž určit i exekutora, který má být výkonem rozhodnutí pověřen. Pokud víte o majetku povinného /nemovitost, je dobrí ji v návrhu popdat). Víte-li, kdo povinný pravuje je dobré uvést i jméno jeho zaměstnavatele. Toto však není nezbytné a příslušný exekutor vyzve povinného, aby učinil prohlášení o majetku. Dále můžete navrhnout i způsob výkonu rozhonutí /exekuce), např. srážkami ze mzdy, přikázáním pohledávky z účtu, atd. Doudám, že Vám tato rada pomohla.