Trvalé bydliště po rozvodu - vliv na exekuci a zabavení věcí v bytě, domě

1 odpověď

Dobrý den,
jsem rozvedená a bývalý manžel je OSVČ, má dluhy již za manželství - VZP, OSSZ, soukromé půjčky. Došlo k vypořádání majetku a závazků. Ve vypořádání je uvedeno, že nemáme žádné společné závazky spadající do společného jmění manželů SJM. Manžel má stále trvalé bydliště doma a přišla exekuce. Zajímá mě bude-li to mít nějaké důsledky i pro mě a jak to řešit do budoucna. Nemá možnost si nikde nechat trvalé bydliště. Problém je, že je OSVČ s místem podnikáním na trvalé adrese.
Děkuji za odpověď

Dobrý den, bohužel skutečnost, že má Váš bývalý manžel trvalý pobyt v bytě či domě, kde žijete i Vy, má pro Vás negativní důsledky i v oblasti exekuce. Zejména by se jednalo o mobiliární exekuci, tj. prodej movitých věcí. Zde by hrozilo, že by pracovníci exekutorského úřadu mohli zabavit i Vaše věci. Pokud by k tomu došlo je nutné podat námitky proti soupisu. Na tomto místě uvádím, že od věcí, které nakoupíte si uschovejte účetní doklady a záruční listy, z nichž by vyplývalo, že jste jejich vlastníkem. Řešení do budoucna je změna trvalého pobytu (bydliště) manžela a současně i změna místa podnikání. V případě zrušení trvalého pobytu manžela by bylo nutné doložit, že mu zanikl užívací titul k nemovitosti v niž má trvalý pobyt a neužívá-li tento objekt nebo jeho vymezenou část. Což v tomto případě splněno není, neboť na adrese trvalého pobytu bydlí a podniká. Pro úplnost uvádím, že dle ust. § 262a odst. 2 občanského soudního řádu se při výkonu rozhodnutí nepřihlíží ke smlouvě, kterou byl zúžen zákonem stanovený rozsah SJM o majetek, který patří do SJM v době vzniku vymáhané pohledávky.