Předkupní právo spoluvlastníka v exekuční dražbě

1 odpověď

Dobrý den,
mí rodiče jsou již nějakou dobu rozvedení, mají ustanovené vypořádání SJM. Doposud však rozdělení majetku neproběhlo. Žiji v bytě s matkou, která je jeho majitelka společně s mým otcem. Otec mi dluží téměř 100.000 Kč na alimentech a neustále se ohání tím, že nemá peníze, že nemůže najít práci atd. Chtěly bychom s mamkou na něj podat exekuci, resp. na jeho polovinu bytu. Chtěla bych se zeptat, jestli bude mít moje mamka nějaké předkupní právo na byt (na část náležící mému otci), kterým je spolumajitelka nebo se dá byt rovnou do veřejné dražby. Taky by mě zajímalo, kdo určuje cenu toho bytu a zda mi pak exekutor může vyplatit peníze, které mi otec na alimentech dluží (nedluží pouze mě, ale i za telefon, na pojišťovně, a mohla bych pokračovat).
Děkuji Vám moc za odpověď!

Dobrý den. Spoluvlastník nebude mít v exekuci předkupní právo, ale pokud se zúčastní dražby, může učinit stejné nejvyšší podání jako ostatní dražitelé a získá tak příklep. Cena bytu bude určena znaleckým posudkem a bude stanovena ve výši 2/3 z takto určené ceny. Pokud bude Vaše pohledávka exekučně vymáhána a přihlášena do této dražby, bude Vám při rozvrhu vyplacena.