Exekuci pro neplacení výživného (alimenty, výživné určené soudem, soudním rozhodnutím)

1 odpověď

Jsem rozvedená a bývalý manžel má soudem uloženo výživné 12.000 Kč/ měsíc. Od 06/2014 výživné neplatí (dluží cca 80.000 Kč) z důvodu vlastních finančních problémů. Jedním z nich je, že přišel v exekuci o byt, kvůli neplacení poplatků s ním spojených. Byt byl v majetku firmy, jejímž byl on jediným vlastníkem. Byt byl již v exekuci prodán. Bývalý manžel měl dostat cca 4.000.000 Kč (dlužil asi 200 tis.). Přislíbil, že jakmile peníze z prodaného bytu dostane, svůj dluh na výživném uhradí. Bohužel se objevil nějaký další nejspíš fiktivní věřitel, kvůli kterému byla výplata peněz zablokována, výsledkem čehož je, že výživné stále neuhradil.
Z informací na Internetu jsem zjistila, že se mohu ohledně nesplaceného výživného obrátit přímo na exekutora.
Je možné získat peníze za výživné z peněz z prodeje bytu?
Děkuji Olga K.

Dobrý den. Jelikož bylo výživné uloženo soudem, máte exekuční titul a můžete proto podat návrh na nařízení exekuce. Jedná-li se o výživné na nezletilé dítě, musíte návrh podat jako zákonný zástupce dítěte (neuvádíte, jestli se nejedná o výživné na rozvedenou manželku). Bude záležet na exekutorovi, jestli se mu podaří nalézt nějaký postižitelný majetek dlužníka.