Exekuce pro dluhy manžela z doby před manželstvím

1 odpověď

Dobrý den,
1.3.2014 jsem se vdala. Manžel je OSVČ. Před svatbou jsem se muže ptala, zda má nějaké dluhy. Odpověděl mi, že žádné nemá. Pár měsíců po svatbě, kdy si ke mně přepsal i trvalé bydliště (bydlíme v podnájmu), začali chodit dopisy s příkazy k platbám. Jedná se o OSSZ, zdravotní pojištění a ostatní firmy. Dluhy dle výpisů vznikly i několik let před tím, než jsme se poznali. Já jsem před 8 lety dostala darem rodinný dům, kde žijí mí rodiče. Na domě je hypotéka, kterou řádně platím. V lednu mi končí mateřská a půjdu na rodičovský příspěvek ve výši cca 6 000. 2 roky před svatbou jsem si do bytu pořídila pračku, ledničku a televizi. Otázka zní, co z toho mi musí exekutor ponechat? Ve společné domácnosti) se mnou momentálně žijí, mé 2 děti (7 let a 3 měsíce) a manžel. Starší syn 20 let, tu má sice trvalé bydliště, ale studuje a přes týden je na internátu a o vik u mých rodičů. Děkuji za odpověď. Šárka

Dobrý den. Pro dluhy vzniklé před uzavřením manželství je možné exekuovat pouze majetek ve společném jmění manželů. Dům máte ve výlučném vlastnictví, nelze jej proto exekuovat. Pračka, lednička i televize jsou také ve Vašem výlučném vlastnictví, navíc podle aktuální judikatury Nejvyššího soudu spadá pračka a lednička do obvyklého vybavení domácnosti rodiny s dětmi, nelze je tedy zabavit. Ohledně rodičovského příspěvku - ten nelze postihnout srážkami z jiných příjmů (jako mzdu), neboť příjmy druhého manžela lze postihnout pouze pro dluhy vzniklé za trvání manželství, vyplacené prostředky však spadají do společného jmění manželů a lze proto očekávat jejich zabavení.