Exekuce mzdy pro dluhy manžela

1 odpověď

Dobrý den, manžel má exekuci na dluh u VZP. Je OSVČ a VZP ho marně upomínali o zaplacení. Tak nakonec dali příkaz mé účetní a ona mi to sráží z platu. Já mám ČID 4600 Kč a čistou mzdu 8800 Kč. Moje účetní mi strhla z výplaty na manželovu exekuci částku ve výši 5900 Kč. Postupovala správně? Mě vychází podle online kalkulačky na webu, že mi měla strhnout Kč 3776. Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Účetní postupovala špatně, neboť Vám strhla větší částku, než připouští zákon (mně vyšla jiná částka, odlišná od obou uvedených, nevím ale, jestli mátě nějaké děti, které je nutné při výpočtu zohlednit). Jelikož se Váš výpočet a její výpočet liší, budete se muset obrátit na exekutora se žádostí podle § 288 občanského soudního řádu, tedy aby určil, jaká částka má být ze mzdy sražena. Poté se bude moci obrátit na zaměstnavatele se žádostí o náhradu škody, která Vám chybou účetní vznikla a která představuje rozdíl mezi skutečnou a oprávněnou srážkou.