Exekuce invalidního důchodu mého syna pro dluhy otce

2 odpovědi

Dobrý den, můj manžel má exekuci kvůli VZP. Jeho i můj důchod je asi pod hranicí vymahatelné částky a dnes mi přišel od exekutora dopis, že budou strhávat peníze, které chodí mému postiženému synovi, které za něj přebírám já (invalidní důchod cca 10000 Kč) a strhávat prý budou 3000 Kč, syn má své potřeby, které mu nemohu jen tak odepřít, protože je mentálně zaostalí a těžko bych mu to vysvětlila, opravdu na to má exekutorská komora právo? Moc Vám děkuji za odpověď, Jana.

Dobrý den. Sociální dávky jsou adresné, tj. jsou vypláceny konkrétní osobě. Pokud tato osoba není povinným, nelze tyto peníze postihnout, a to ani kdyby je přebírala a spravovala jiná osoba. Podejte proto návrh na částečné zastavení exekuce, a to v rozsahu postižení invalidního důchodu syna, neboť v tomto případě je exekuce nepřípustná podle § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu ve spojení s § 55 exekučního řádu.

Moc Vám děkuji.