Výplata vymožené částky oprávněnému

1 odpověď

Dobrý den, jsem oprávněný v exekuci na 470 000, -Kč+ příslušenství, nabytí právní moci r. 2006. Během let na tel. dotazy, jak se má moje věc, exekutor odpovídal, že nemá jenom mě a atd. V r. 2013 jsem požádal právníka, aby vznesl dotaz on. Po dotazu právníka exekutor poslal najednou asi 15 000, -Kč a od té doby posílá za tři měsíce 1100, -Kč. Myslím si, že si exekutor "nechává tisíce a mě posílá stokoruny". Opakovaně se právník na moji žádost dotazuje, jaké je složení částky, kterou povinnému strhávají, exekutor vždy pošle "nejaký papír", který sám vytvoří. Už toho mám dost, vložím se do toho sám. Chci vědět, jestli má exekutor povinnost mi složení strháváných peněz povinnému sdělit tj. kolik strhávají povinnému celkem, kolik si nechává exekutor a kolik posílá exekutor mě. Jedná se o Prahu, já bydlím asi 60 km od Prahy. Dále tedy, když přijedu v úřední hodiny na příslušný exekutorský úrad bez předchozího ohlášení, je exekutor povinnen mě nechat nahlédnout do spisu nebo se může vymlouvat, že tam ten a ten člověk není ať přijdu jindy, že nejsem ohlášen a mezi tím "něco" ze spisu odstranit. Nejprve nám totiž psal, že jsou peníze strhávány z důchodu povinného, teď zas, že peníze posílá jeho zaměstnavatel, ale "papír" je vytvořen exekutorem. Poraďte prosím co mám tedy dělat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Exekutor nemá povinnost oprávněnému sdělit, kdy a kolik peněz bylo vymoženo. Výplatu vymoženého plnění upravuje § 46 odst. 4 exekučního řádu, podle kterého se o výplatě můžete s exekutorem dohodnout. Částečné vymožené plnění se vyplácí až od okamžiku, kdy přesáhne 1.000,- Kč. Nahlédnout do spisu je Vaše zákonné oprávnění, proto když navštívíte exekutorský úřad, nemělo by Vám být v nahlédnutí bráněno.