muze exekutor zabavit vypujcene veci?

3 odpovědi

Dobrý den, stěhuji se s miminkem do nového bytu, ale nemám téměř žádné svoje vybavení. Babička je ochotná mi půjčit základní vybavení (televizi, počítač, lednici, pračku) a základní nábytek, ale jde o to, že mám exekuce a babička i já máme strach, že by mohli její věci zabavit. jelikož se jedná o starší vybavení, tak babička už nemá účtenky. napadlo mě jestli je možné sepsat veškerý majetek který mi půjčí a nechat to potvtdit notářem, že je to babičky, to by pak zabavit neměli, nebo ano?? a ještě mam dotaz- když mi strhávají exe přibližně okolo 500kč měsíčně z mateřské, tak mi můžou i přes to přijít domu? děkuji za odpověď

Dobrý den. Při provádění exekuce prodejem movitých věcí vykonavatel nezkoumá vlastnické právo k věci. Rozhodující je důvodný předpoklad, že věc je v majetku dlužníka. Je proto na osobách, které jsou soupisu přítomny, aby na místě namítly vlastnictví jiné osoby. Pro případ dočasného užívání věcí jiné osoby je proto vhodné uzavřít smlouvu o výpůjčce, v níž budou věci podrobně popsány. Není nutné, aby smlouva byla notářsky ověřena, pro lepší důkazní situaci je to samozřejmě vhodné, ovšem stejně tak by mělo stačit ověření podpisů na checkpointu. V případě, že by věci byly přesto sepsány, musí jejich majitel podat návrh na vyškrtnutí věcí z exekuce, kde za důkaz bude sloužit právě smlouva o výpůjčce. Lednice a pračka patří mezi věci, které potřebujete k uspokojování hmotných potřeb svých a své rodiny a proto nepodléhají výkonu rozhodnutí (exekuci). Srážky ze mzdy nebo jiných obdobných příjmů nejsou překážkou použití jiného způsobu provedení exekuce, neboť účelem exekuce je co nejrychlejší vymožení pohledávky. Pokud se zvolený způsob ukáže jako málo účinný, exekutor přikročí k dalšímu. Exekuci lze provádět všemi přípustnými způsoby najednou.

ok děkuji moc : ). a můžu se zeptat jak by taková smlouva o výpujčce měla přibližně vypadat? nemám s tím vůbec žádné zkušenosti. děkuji moc za ochotu

Ve smlouvě musíte přesně označit strany a co nejpodrobněji specifikovat vypůjčené věci, tj. typ, tovární značka, barva, viditelné poškození, rozměry, rok výroby atd. Rovněž musíte uvést, že věci budou dočasně bezplatně užívány vypůjčitelem.